Poradnik Bibliotekarza 10/2020

Jesień z impetem wkroczyła w nasze życie, niestety nadal z koronawirusem w tle. Biblioteki ostrożnie oferują swoje usługi czytelnikom; wydarzenia (wystawy, festiwale i pikniki literackie, spotkania z autorami, itp.) organizowane są zarówno w realu, jak i online. Początek września tradycyjnie już związany jest z prezydenckim Narodowym Czytaniem, tym razem w wielu bibliotekach publicznych i pedagogicznych wybrzmiewały strofy dramatu J. Słowackiego Balladyna, a w przyszłym roku Prezydent RP zapowiedział lekturę Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

W jesiennej aurze proponujemy lekturę październikowego numeru „PB”. Przede wszystkim polecamy kontynuację artykułu dr. M. Zająca, czyli analizę działalności oficyn wydawniczych specjalizujących się w literaturze dla dzieci i młodzieży. Okazuje się, że na czytelników czeka wiele ciekawych książek, już nie tylko tych o tematyce fantastycznej, ale opisujących otaczającą nas rzeczywistość (modny trend czytelniczy). Monika Simonjetz zaprosiła czytelników do wybranych bibliotek województwa lubuskiego, które zorganizowały Narodowe Czytanie Balladyny. „Juliusz Słowacki byłby zadowolony”, bowiem imprezy były wyjątkowo ciekawe. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Warszawie może pochwalić się pomysłami włączenia swoich czytelników do działań, mających na celu ułatwienie pracy zdalnej: propozycje gotowych scenariuszy, wirtualne wycieczki, strony z darmowymi narzędziami do pracy online. Wędrówkę po bibliotekach rozpoczynamy od … Londynu. Joanna Żywczyńska (Stawińska) prezentuje biblioteki w stolicy Wielkiej Brytanii. Korzysta z nich na co dzień, jej obserwacje mają więc charakter bezpośredni. Biblioteka Miejska i Powiatowa w Żninie obchodzi 75-lecie. Długa tradycja biblioteki i jej profesjonalizm decydują o różnorodności i jakości oferty. Domeną jej aktywności jest promocja czytelnictwa, na uwagę zasługuje współpraca z Ambasadą Szwecji w zakresie organizowania wystaw o tematyce dziecięcej oraz działania na rzecz czytelnika w okresie pandemii. Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie dzięki dyrektorowi Romanowi Wojciechowskiemu zyskała dużą renomę, o czym świadczy Nagroda Ikara. Mocne strony biblioteki to jej wielofunkcyjność, kreowanie życia społecznego i kulturalnego, dywersyfikacja zbiorów i oczywiście zespół pracowników, z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami (nie koniecznie z dyplomem). Warto przeczytać wywiad z dyrektorem, który przeprowadziła Monika Simonjetz. Specyficznym rodzajem biblioteki jest Muzoteka przy Bibliotece Publicznej w Częstochowie, która działa w nowej przestrzeni.

Nadal pandemia wybrzmiewa w wielu tekstach. O rozdwojonej rzeczywistości z powodu koronawirusa (jedni wierzą, drudzy nie) pisze Olga Nowicka z konkluzją – „nadchodzą nowe czasy”. Numer zamyka materiał metodyczny z elementami arteterapii o uczuciach pt. „Recepta na szczęście”. Pozdrawiamy czytelników z przesłaniem redakcyjnym „nie dajmy się koronawirusowi, będzie lepiej”.

Życzymy udanej lektury
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Zamów prenumeratę!

Kup numer 10/2020


Od redakcji

Wiadomości. wydarzenia

Problemy. Doświadczenia. Opinie

Michał Zając: W cieniu pandemii, czyli świat polskiej książki dla dzieci i młodzieży od czerwca 2019 r. do maja 2020 r. Część druga – co słychać u (niektórych) wydawców?

Książka

Dorota Grabowska: książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!

Książki, które warto zakupić do biblioteki

Najważniejsza książka tej jesieni, czyli „Szkoła w domu” (J. Ch.)

Biblioteka. Środowisko

Monika Simonjetz: Juliusz Słowacki byłby zadowolony! Narodowe Czytanie 2020

Katarzyna Gołubiew: Moc pracy zdalnej, czyli pomysły pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie na pracę w domu

Biblioteki publiczne świętują stulecie Bitwy Warszawskiej (J. Ch.)

Świat bibliotek

Joanna Żywczyńska (Stawińska): Biblioteki publiczne w Londynie

Barbara Filipiak: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie – 75 lat

Wywiady „Poradnika”

Monika Simonjetz: Moja pasja to biblioteka. Rozmowa z Romanem Wojciechowskim, dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie

Nowe obiekty biblioteczne

Agnieszka Batorek: Muzoteka przy bibliotece publicznej w Częstochowie

Felieton

Olga Nowicka: Nadchodzą nowe czasy …

Z warsztatu metodyka

Milena Jaszczyk: Recepta na szczęście – warsztaty dla dzieci z elementami arteterapii


Dodatek: „Świat książki dziecięcej”

Artykuły

Ewa Nicewicz: 100 lat, Gianni ! kilka słów o przekładach i recepcji utworów Rodariego w Polsce

Recenzje

Anna Babula: W dziczy

Hanna Diduszko: Opowieść o (prawie ) spełnionym marzeniu…


Wybrane strony numeru 10/2020