Poradnik Bibliotekarza 5/2021

Zbyt powoli, ale zbliża się do nas pełnia wiosny. Niestety czas radości, pozytywna energia „bibliotekarskiego i czytelniczego maja”, zostały przerwane wiadomością o śmierci Joanny Pasztaleniec-Jarzyńskiej, przewodniczącej SBP. Jej nieoczekiwane, nagłe odejście pozostawiło wiele spraw rozpoczętych, niezakończonych planów, pomysłów, inwencji dotyczących bibliotekarstwa, które było pasją jej życia. Kochała książki, teatr, interesowały ją różne wydarzenia kulturalne. Była osobą o dużej kulturze osobistej, wrażliwości i empatii. Możemy teraz powiedzieć tylko – „żegnaj Joanno, będziemy o Tobie pamiętać!”.

Czas wrócić do numeru majowego, który jak co roku, tak i obecnie, nawiązuje do Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, i hasła Tygodnia Bibliotek, które w tym roku brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Obecnie mija 18 lat realizacji tej znakomitej akcji bibliotecznej, podobna rocznica dotyczy przynależności Polski do Unii Europejskiej. Tę zbieżność rocznic dostrzegła Joanna Filimonow w swoim opracowaniu, podsumowującym założenia i hasła Tygodni Bibliotek od początku, czyli od 2004 r. Lektura tekstu pozwala docenić rangę tej imprezy i znaczny dorobek SBP w tym zakresie. Warto prześledzić razem z autorką bogactwo idei i nawiązanie do aktualnych problemów, którymi żyło społeczeństwo i kultura. Z okazji Dnia Bibliotekarza mały prezent w postaci artykułu „Bibliotekarze w filmie”. Robert Kościelny prezentuje filmy fabularne i seriale, głównie amerykańskie, w których aktorzy grają postaci bibliotekarzy (bibliotekarek). Z okazji Roku Norwidowskiego prezentujemy osobiste spojrzenie Grażyny Lewandowicz- Nosal na życie i miejsca związane z poetą, i ogłaszamy konkurs na scenariusz (m.in. lekcji bibliotecznej, konkursu lub spotkania) dotyczący jego twórczości. W tym numerze znajduje się rozstrzygnięcie konkursu „Regionalizm – specjalność bibliotek”. Gratulujemy MBP w Śremie zajęcia 1. miejsca, a także pozostałym nagrodzonym. Miasto Śrem i jego miejska biblioteka dbają o kultywowanie swojego dziedzictwa kulturowego. Interesujące wydawnictwa, wystawy, imprezy regionalne zachęcają mieszkańców do szukania swojej tożsamości i przywiązania do regionu. Warto zwrócić uwagę czytelników na wywiad Moniki Simonjetz z Dominiką Jankowiak – bibliotekarką z BPMiG we Wschowie. Pani Dominika, pasjonatka zawodu bibliotekarskiego, zdecydowała się na sesję ślubną w oryginalnym wnętrzu swojej macierzystej biblioteki.

Zgodnie z programem naszych turystycznych wycieczek w maju wyruszamy na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, aby odwiedzić nową bibliotekę w Ludwinie „Bramę Pojezierza”, która oferuje dostęp do zbiorów, imprez kulturalnych i edukacyjnych w swoich nowoczesnych wnętrzach. Można śmiało powiedzieć, iż biblioteka wpisuje się w ideę „trzeciego miejsca”, o którym pisze w felietonie Olga Nowicka. Numer kończymy zestawieniem bibliograficznym nawiązującym do 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku.

Życzymy udanej, majowej lektury.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Zamów prenumeratę!


Spis treści 

Od redakcji

Wiadomości . Wydarzenia

Problemy. Doświadczenia. Opinie

Robert Kościelny: Bibliotekarze w filmie

Grażyna Lewandowicz-Nosal: Norwid, nie tylko osobiście

Joanna Filimonow: 18 lat Polski w UE i 18 Tygodni Bibliotek

Książka

Książki, które warto zakupić do biblioteki

Jadwiga Chruścińska: Kamil Janicki – popularyzator, pasjonat historii

Dorota Grabowska: Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!

Biblioteka. Środowisko

Konkurs „Regionalizm – specjalność bibliotek ” – rozstrzygnięty

Ewa Bąk: Działalność regionalna Biblioteki Publicznej w Śremie

>>Wywiady Poradnika

Monika Simonjetz: Mam pracę, która jest moją pasją. O życiowych i zawodowych poszukiwaniach oraz sesji ślubnej w bibliotece z Dominiką Jankowiak Z BPMiG we Wschowie

>>Nowe obiekty biblioteczne

Żaneta Tryk: „Brama Pojezierza ” w Ludwinie

Felieton

Olga Nowicka: “Trzecie miejsce”

Z Warsztatu Metodyka

Elżbieta Trojan: Konstytucja 3 Maja 1791 r. Zestawienie bibliograficzne w wyborze


Wybrane strony numeru 5/2021