Poradnik Bibliotekarza 4/2021

Kwiecień jest miesiącem książki, niestety z powodu pandemii wydarzenia związane z Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci (2.04) i Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich (23.04) będą odbywały się w tym roku również online. Kryzys związany z epidemią dotknął w istotny sposób rynek książki. Zamykane są w wielu miastach księgarnie, nawet te z długą tradycją, zmniejszony jest wpływ książek do bibliotek. Biblioteka Narodowa notuje spadek dopływu książek o 18%, Książnica na Koszykowej w Warszawie o 17%. Natomiast dobre wyniki osiąga sprzedaż internetowa np. na Allegro w 2020 r. sprzedano 19 mln książek, czyli 35 książek na minutę. Wzrosła też w czasie pandemii ranga książki i czytelnictwa.

W tym nieco optymistycznym nastroju, że z naszym czytelnictwem nie jest tak źle, zapraszamy do lektury numeru kwietniowego. Nie jest on dedykowany wyłącznie książce, ale czytelnik znajdzie teksty dotyczące tej problematyki. Wędrówkę z książką rozpoczynamy od okresu staropolskiego. Robert Kościelny, tym razem omawia księgi z dziwnymi, zawiłymi tytułami, które informowały o treści dawnych dzieł. Kolejny materiał, autorstwa Martyny Figiel, to szczegółowa analiza twórczości papieża Jana Pawła II, który publikował nie tylko encykliki i inne dokumenty kościelne, ale także utwory literackie (poezje, dramaty). Grażyna Lewandowicz-Nosal omawia książkę Eweliny Palian-Kobieli dotyczącą motywów książki w wybranych przekładach powieści obcej po roku 1989. Obok tematu książki, w kręgu jej rozważań jest biblioteka i ludzie związani z książką – w ujęciu symbolicznym, rzeczywistym i fikcyjnym. Warto sięgnąć po tę pozycję Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP. Z książką i pisarzami związany jest tekst Marty Wieczorek Biurko pisarzy w Bibliotece Publicznej w Babimoście. Różne są zwyczaje pisarzy, różne są ich biurka, czasami jest to kanapa, czy leżak na tarasie. Do literackiego kwietnia nawiązuje w swoim felietonie Olga Nowicka, przytaczając wypowiedzi znanych mistrzów pióra nt. istoty książki i czytania.

Oprócz tematu „książkowego” polecamy inne artykuły zamieszczone w tym numerze. Alicja Klich dzieli się swoim doświadczeniem z przygotowania biblioteki naukowej do zdalnej pracy w domu. Z pewnością wielu bibliotekarzy zmagało się z podobnymi problemami. Bibliotekarzy zajmujących się problemami języków informacyjno-wyszukiwawczych i nie tylko zapraszamy do lektury kolejnej części artykułu Jakuba Macieja Łubockiego (cz. 1 w nr 3 „PB”). W kwietniu również zaplanowaliśmy wycieczkę, tym razem do Małopolski, gdzie otworzono jedną z filii Biblioteki Publicznej w Starym Sączu – w miejscowości Przysietnica. Jej konstrukcja nawiązuje do szczytów gór.

Warto wiedzieć jak bezpiecznie żyć. Zasady bezpieczeństwa skierowane do dzieci są tematem konspektu Agnieszki Pejkowskiej.

Konkurs „Regionalizm – specjalność biblioteki” dobiegł końca z dniem 31 marca. Wszystkim, którzy wzięli w nim udział serdecznie dziękujemy. Wyniki konkursu ogłosimy w numerze majowym.

Dobrej lektury życzy

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Zamów prenumeratę!


Spis treści 

Od redakcji

Wiadomości . Wydarzenia

Problemy. Doświadczenia. Opinie

Jakub Maciej Łubocki: Informacja, świat i my. Cz. 2 Języki informacyjno-wyszukiwawcze jako narzędzie

Martyna Figiel: Jan Paweł II – mistrz słowa i pióra

Robert Kościelny: Ciekawe tytuły, interesujące treści

Alicja Klich: Jak przygotować bibliotekę do zdalnej pracy w okresie epidemii koronawirusa?

Książka

>> Moje lektury

Grażyna Lewandowicz-Nosal: Biblioteka i ludzie. Motyw książki w wybranych przekładach powieści obcej po roku 1989

Dorota Grabowska: Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!

>> Książki, które warto zakupić do biblioteki

Opowieści o Muminkach ukojeniem w trudnych czasach

Biblioteka. Środowisko

Beata Kania: Biblioteki dwóch miast

Marta Wieczorek: „Biurko pisarza” przy Bibliotece Publicznej w Babimoście

 >> Nowe obiekty biblioteczne

Monika Jackowicz-Nowak: Otwieramy się dla ciebie. Filia biblioteczna w Przysietnicy

>> Felieton

Olga Nowicka: Warto czytać?

Z Warsztatu Metodyka

Agnieszka Pejkowska: Pierwsza pomoc. Jak się zachować, co zrobić?


Wybrane strony numeru 4/2021