Poradnik Bibliotekarza 3/2019

Ostatnie lata to nasilenie obecności w komunikacji społecznej mowy nienawiści i hejtu, które niekorzystnie wpływają na kondycję kontaktów międzyludzkich. Każdego można obrazić, zniszczyć, oskarżyć, itp. w formie ustnej bądź pisemnej na portalach internetowych – nie ponosząc za swoje czyny żadnej odpowiedzialności. Tylko pozornie nie dotyczą one bibliotekarzy a wręcz przeciwnie mogą pojawiać się w bibliotece często. Artykuł Jacka Prądzińskiego pt. „Hejt i mowa nienawiści” wyjaśnia i porządkuje wiedzę na ten temat, wskazując na istotę, mechanizmy i źródła powstawania i możliwości przeciwstawiania się nim. Walka z tymi zjawiskami jest niezmiernie trudna, bowiem wynikają one z kontekstu historycznego i społecznego. Autor kończy swój tekst wskazówkami, jakie podjąć kroki, aby rozpocząć przeciwstawianie się tym negatywnym zjawiskom na rzecz dialogu w społeczeństwie.
Małgorzata Rokicka-Szymańska relacjonuje spotkania Bibliotecznej Ligi Powiatowej w Łapach, które organizowane są od 16 lat przez Książnicę Podlaską, MBP w Łomży, Bibliotekę Publiczną w Suwałkach. Autorka omawia szereg zagadnień istotnych dla placówek powiatowych, zwłaszcza dot. teatru, jego dorobku, realizacji spektakli i uczestnictwa widzów.
Dorota Grabowska porusza temat akcji „Mała książka – wielki człowiek”, czyli bookstartu w wersji polskiej. Nawiązuje do początków tego przedsięwzięcia w 1992 r. w Birmingham w Wielkiej Brytanii, realizacji w innych krajach (Niemcy, Japonia) i w Polsce, wskazując na jego główny cel – rozwijanie czytelnictwa poprzez najwcześniejsze czytanie dzieciom książek, od okresu niemowlęcego, poprzez trzylatki do dziesięciu lat. Kampania jest medialnie nagłośniona i należy spodziewać się dobrego rezonansu społecznego.

Kup numer 4/2019

Teksty środowiskowe dotyczą działań edukacyjnych bibliotek publicznych w Gryfinie i Klembowie prowadzonych z okazji ferii zimowych. Można podziwiać programy i ich wykonanie, ferie w tych miejscowościach były super, a młodzi uczestnicy zadowoleni. Ciekawy jest opis realizacji projektu „Biblioteka – przestrzeń działań twórczych” w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej pióra Moniki Machowicz. Miał on na celu rozwijanie umiejętności bibliotekarzy w zakresie podejmowania aktywnych form pracy z wykorzystaniem nowych technologii.
Wśród ciekawych tematów środowiskowych warto zwrócić uwagę na materiał Sandry Stempniewskiej dotyczący Żywej Biblioteki, czyli inaczej mówiąc Żywych Książek. Pod ich postacią występuje cała gama osób, których czytelnicy życzą sobie poznać i dowiedzieć się więcej o uprawianym zawodzie, o sytuacji, w której dana postać się znalazła.
Chcemy zachęcić naszych czytelników do zapoznania się z felietonem O. Nowickiej, opisującym tym razem ciekawą akcję MBP w Chrzanowie zorganizowania sanatorium… czytelniczego. Wspaniały pomysł, który warto naśladować.
Po „marcowych” wycieczkach do unowocześnionych architektonicznie bibliotek w Olesku i Gdańsku – Wrzeszczu zapraszamy do spokojnej lektury stałych działów.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Zamów prenumeratę!


Spis treści

OD REDAKCJI

WIADOMOŚCI. WYDARZENIA

PROBLEMY.DOŚWIADCZENIA.OPINIE

Jacek Prądziński “Hejt i mowa nienawiści. Od źródła do przeciwdziałania”

Małgorzata Rokicka-Szymańska “Spotkania Bibliotecznej Ligi Powiatowej w Łapach”

Dorota Grabowska „Mała Książka – Wielki Człowiek” – Bookstart po polsku

RELACJE

Martyna Figiel “Władysław Bartoszewski – Warszawie

KSIĄŻKA

Dorota Grabowska “Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!”

BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO

Mariusz Kiełtyka “Biblioferiada 2019”

Agnieszka Nowicka “Ferie, ferie i po feriach… ”

Monika Machowicz “Zainspiruj się! – szkolenia dla bibliotekarzy w ramach projektu Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej „Biblioteka – przestrzeń działań twórczych”

Sandra Stempniewska “Żywa Biblioteka w Zielonej Górze

Justyna Stachura “10 lat Kleksomanii, czyli Brzechwomania 2018 w Bibliotece Pana Kleksa

Huczne obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przez Bibliotekę Publiczną w Ryczywole (oprac. Aldona Janc)

 >>Nowe obiekty biblioteczne

Halina Szklanny ” Oleska Biblioteka Publiczna po kapitalnym remoncie”

Biblioteka Kolonia w Gdańsku (oprac. Bożena Orczykowska)

>>Felieton

Olga Nowicka “Recepta na czytanie… na przykładzie Sanatorium Czytelniczego!”

Hanna Ciepiela “Kocia wystawa w Gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej”

Z WARSZTATU METODYKA

Milena Jaszczyk “Powrót do krainy dzieciństwa. zajęcia biblioteczne z elementami biblioterapii i arteterapii”


Wybrane strony numeru 3/2019