Poradnik Bibliotekarza 2/2019

Czy w lutym może być wiosna? Nie jest to analogia do nowopowstałej dzisiaj partii, ale do uczuć, pozytywnych emocji, potrzeby bliskości drugiego człowieka, które zawarte są w hasłach specjalnych świąt, dni i w ogóle w panującej atmosferze karnawału (Walentynki, Dzień Przytulania, Dzień Przytulania Bibliotekarza,itp.).

Pojęcie wolontariatu też zawiera szereg pozytywnych konotacji, uczuć, a także chęci działania na rzecz drugiego człowieka. Prezentowany w poprzednim numerze artykuł Moniki Marciniak o wolontariacie w bibliotece stanowił wprowadzenie do dalszych rozważań. Kontynuacja tego tekstu przedstawia praktyczne wykorzystanie wolontariatu w celu wzbogacenia działalności biblioteki, zwłaszcza w sferze edukacyjnej i kulturalnej. MBP w Wołominie współpracuje od wielu lat z sukcesem z Młodzieżowym Szkolno-Parafialnym Wolontariatem „Otwarte Drzwi”. Okazuje się, że bez tych młodych, energicznych ludzi nie może odbywać się żadna prestiżowa impreza w wołomińskiej książnicy: Tydzień Bibliotek, Noc Bibliotek, czy Narodowe Czytanie. Ale nie samą pracą człowiek żyje… To dla nich organizuje się warsztaty, spotkania integracyjne i… świętowanie w czasie Dnia Wolontariusza. Artykuł wymaga wnikliwej lektury i z pewnością będzie zachętą do zorganizowania podobnej współpracy w tych placówkach, które nie korzystały z takiej formy pomocy.

Warto zwrócić uwagę na działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu, która jest rzeczywiście placówką wzorową, pełną pomysłów (o czym świadczą liczne wyróżnienia i nagrody). Utrzymuje ona wysokie wskaźniki czytelnictwa i jest otwarta na różne, nawet kontrowersyjne pomysły. Tu każdy może realizować swoje pasje. Z Morąga do Bytowa, trochę daleko, ale warto przebyć tę trasę zimą (mając wiosnę w sercu) i spotkać się w czasie szkolenia komputerowego z oryginalnym nauczycielem… robotem Photonem. Jest to zabawka edukacyjna, ale umilająca monotonię zajęć. Mimo aury zimowej ruszamy do kolejnych bibliotek: w Ostrołęce (obchody 100 rocznicy niepodległości) i Kielcach (kontakt ze sztuką wysoką) oraz nowych bibliotek w Międzyrzeczu i Słubicach.

Zachęcamy państwa do zapoznania się z całym materiałem (cz. 1 i 2) Urszuli Tobolskiej nt. tolerancji. Temat obecnie bardzo medialny i jednocześnie niezbędny w procesie edukacji. Już pierwsze zajęcia z tego zakresu wprowadzono w szkołach warszawskich. Warto zatem w czasie ferii zimowych przeprowadzić z dziećmi w bibliotece zajęcia pt. „Tolerancja – szacunek dla siebie i innych”.

Bibliografia patrona Roku 2019 Stanisława Moniuszki będzie z pewnością podstawą do konstruowania zajęć bibliotecznych.

Polecamy lekturę stałych działów, zwłaszcza felietonu O. Nowickiej o miłości. 14 luty już blisko!

Życzymy udanej lektury
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Zamów prenumeratę!


SPIS TREŚCI:

Od redakcji
WIADOMOŚCI. WYDARZENIA
PROBLEMY.DOŚWIADCZENIA. OPINIE
Monika Marciniak “Wolontariat młodzieżowy w MBP w Wołominie”
Monika Lach “Język i kultura społeczności g/Głuchych”
Ilona Ślęk “Bezpłatne czasopisma samorządowe w bibliotece szkolnej w Cieszynie”
RELACJE
Monika Simonjetz „Biblioteki multimożliwości. Nowe technologie i nowe przestrzenie”
KSIĄŻKA
>> Leksykon Czasopism Bibliotekarskich i nie tylko
Hanna Łaskarzewska 20 lat czasopisma „Cenne, Bezcenne, Utracone”
Dorota Grabowska “Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!”
BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO
Elżbieta Dziubińska “Biblioteka pełna pomysłów w Morągu”
Jacek Prądziński “Bibliotekarze w Bytowie programują z Photonem”
Anna Owczarek, Małgorzata Liszewska “Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce
Ewa Lewicka “Obcowanie ze sztuką wysoką w PBW w Kielcach”
>>Nowe obiekty biblioteczne
Monika Simonjetz “Podobne bryły, indywidualne aranżacje. BPMIG w Międzyrzeczu oraz BPMIG w słubicach”
Joanna Filimonow “Jubileusz 80.lecia profesor Joanny Papuzińskiej”
>>Felieton
Olga Nowicka “Oblicza miłości”
Z WARSZTATU METODYKA
Urszula Tobolska “Tolerancja. jestem taki sam jak ty, czy może inny? Cz.2. Tolerancja – szacunek dla siebie i innych”
Elżbieta Trojan “Stanisław Moniuszko (1819-1872) – polski kompozytor ludowy i narodowy. Zestawienie bibliograficzne w wyborze”


Wybrane strony numeru 2/2019