Upalne wakacje już za nami. Dużo działo się podczas nich na niwie kultury i czytelnictwa. Na uwagę zasługuje, organizowany od kilku lat 7. Nadmorski plener czytelniczy w Gdyni, czyli kiermasze książek i bogaty program wydarzeń kulturalnych. Tu znalazł swoje miejsce finał Nagrody Literackiej Gdynia 2018. Na południu Polski warto było uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Literackim w Rabce w dniach 4-7.07 br., adresowanym do dzieci. Są też laureaci Konkursu Na Najciekawsze Wydarzenie Tygodnia Bibliotek 2018. Gratulujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli za dedykowanie mieszkańcom „Majowego Pikniku z Książką” i zajęcie za swoje pomysły pierwszego miejsca. Wypoczęci, zrelaksowani chętnie sięgniemy po nr 9 „Poradnika Bibliotekarza”.
Polecamy lekturę 1 części artykułu Michała Zająca „Historia i herstoria”, czyli wszystko o rynku książki dla dzieci i młodzieży w roku 2017/18. Jak pisze autor „rok ten nie obfitował w zaskakujące wydarzenia, ale nie był rokiem nudnym i nijakim, choćby z powodu kobiet”. O tym zjawisku zadecydowała obfitość tytułów, które rzuciły wyzwanie stereotypom funkcjonującym w literaturze dla dziewcząt, propagując wizerunek silnych, niezależnych kobiet, buntowniczek, twardzielek. Kolejnym nurtem, obok „dziewczyńskiej literatury” jest powrót do literatury historycznej. Artykuł jest interesujący i wymaga uważnej lektury. Polecamy.
O relacjach bibliotekarza z czytelnikami i problemach wynikających z tego kontaktu pisze Robert Kościelny. Tłem dla rozważań są warunki amerykańskie, ale można je odnieść również do Polski. Kolejny tekst autorstwa Anny Łopaty przedstawia działalność Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie w zakresie współpracy z jedną z organizacji pozarządowych „Masz Głos”. Celem organizacji jest zwiększenie udziału mieszkańców w życiu publicznym poprzez organizowanie: debat, pikników sąsiedzkich, wycieczek integrujących uczestników. Ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest biblioteka jako miejsce otwarte dla wszystkich, fakt ten docenili organizatorzy wręczając lubelskiej książnicy statuetkę „Super Samorząd 2018”. Wśród tekstów środowiskowych uwadze czytelników polecamy wywiad przeprowadzony przez Monikę Simonjetz z Lubuskim Bibliotekarzem Roku 2017 Sylwią Markiewicz, dyrektorką Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwierzynie. Po różnych kolejach losu swoje miejsce znalazła w rodzinnym Zwierzynie, doprowadzając do otwarcia tam biblioteki w nowej siedzibie oraz drugiej w Górkach Noteckich. W ramach wojaży turystycznych tym razem wizyta w Bibliotece Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Placówce, która łączy tradycję z nowoczesnością. Minęło 6 lat od otwarcia gmachu, a biblioteka jest wciąż atrakcyjna i nowoczesna. O bolączkach finansowych zawodu bibliotekarza i próbie zwrócenia na ten problem uwagi władzom samorządowym Krakowa przez pracowników kultury pisze felietonistka „Poradnika”.
To tylko kilka zasygnalizowanych tekstów, pozostałe są równie ciekawe, warte lektury.
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”
Spis treści:
Od redakcji
WIADOMOŚCI, WYDARZENIA
PROBLEMY, DOŚWIADCZENIA, OPINIE
Michał Zając – Historia i „herstoria”, czyli rok w książce dla dzieci i młodzieży. Cz. 1
Robert Kościelny – Wśród książek nie zawsze jest kultura
Anna Łopata – Czy biblioteka może być dobrym partnerem dla organizacji pozarządowych. Masz głos, masz wybór!
Katarzyna Hryniewicka – Rola baśni w życiu dziecka. Cz. 2. Baśnie ulubioną lekturą dzieci
RELACJE
Dorota Grabowska – Książka w życiu młodego pokolenia
KSIĄŻKA
Agnieszka Graczyk – William Wharton (w 10. rocznicę śmierci)
Dorota Grabowska – Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!
BIBLIOTEKA.ŚRODOWISKO
Monika Simonjetz – Szukałam swojego miejsca i znalazłam. Rozmowa z Sylwią Markiewicz – lubuskim Bibliotekarzem Roku 2017
O dotacjach w Bibliotece Galeria Książki w Oświęcimiu
Biblioteka Narodowa zaprosiła 30 czerwca na Imieniny Jana Kochanowskiego
Zuzanna Gruszczyńska – Trzecia Noc Bibliotek w kluczborskiej Książnicy
NOWE OBIEKTY BIBLIOTECZNE
Irmina Utrata – Biblioteka Główna Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – współczesność w zgodzie z tradycją, w przyjaźni z nowoczesnością
FELIETON
Olga Nowicka Ja – Dziadówka
Z WARSZTATU METODYKA
Elżbieta Trojan Gazetki szkolne – ich wychowawcza rola oraz sztuka tworzenia. Zestawienie bibliograficzne w wyborze
Wybrane strony numeru 9/2018: