Powoli wychodzimy z ograniczeń związanych z koronawirusem, co nie oznacza, że epidemii wokół nas nie ma. Wręcz przeciwnie, nadal jest, ale gospodarka ma swoje prawa i chcąc nie chcąc musimy wrócić do normalności. Wśród otwieranych instytucji znalazły się od 18 maja – biblioteki. Nie wszystkie otworzyły swoje podwoje natychmiast, stopniowo jednak – tak, nastawiając się głównie na wypożyczanie zbiorów. Kontakt z czytelnikiem może mieć miejsce przy zachowaniu specjalnych środków ostrożności (dezynfekcja książek, miejsca, maseczki, rękawiczki zarówno dla bibliotekarza, jak i odwiedzającego). Dwa ważne wydarzenia majowe Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek mogły odbyć się tylko wirtualnie, w sieci. Mimo braku publiczności programy przygotowane przez biblioteki były ciekawe, atrakcyjne i warte uwagi.
Tematyka numeru czerwcowego jest różnorodna. W „Problemach. Doświadczeniach. Opiniach” zwracamy uwagę na znaczenie słowników regionalnych, których celem jest przybliżenie społecznościom lokalnym wiedzy nt. danego regionu. Z funkcjami dyrektora jako managerem kultury zapoznaje Joanna Krasowska. Z okazji ukazania się w Wydawnictwie Naukowym i Edukacyjnym SBP publikacji o prof. Jadwidze Kołodziejskiej – pierwszej damie bibliotekarstwa polskiego, autorce 20 książek, znacznej liczby artykułów, referatów, wystąpień redakcja postanowiła przybliżyć, zwłaszcza młodemu pokoleniu kadry bibliotekarskiej, sylwetkę znakomitej erudytki. Wspomnienie przygotowała Krystyna Kuźmińska, mająca przez wiele lat osobiste kontakty z panią Profesor, a Grażyna Lewandowicz-Nosal, również będąc zawodowo blisko Jadwigi Kołodziejskiej, z racji wspólnej pracy w Instytucie Książki i Czytelnictwa BN – tekst o wydanej publikacji. Artykuły działu „Biblioteka. Środowisko” dotyczą działalności bibliotek w okresie pandemii. Wydaje się, że placówki biblioteczne nie tylko nie zamarły, ale złapały „wiatr w żagle”. Ich działania w ramach akcji SBP „#NieZostawiamCzytelnika”, Tygodnia Bibliotek, Dnia Bibliotekarza świadczą o dużej aktywności i potencjale merytorycznym. Na obchody Tygodnia Bibliotek zapraszamy do Rumii i Piaseczna k. Warszawy. W wirtualnej zabawie #podajksiążkę zorganizowanej przez bibliotekę w Rumii wzięło udział ponad 100 osób z całej Polski, w tym piłkarz Artur Boruc, zatem, „książka łączy ludzi”. Kulinarnie było w Piasecznie, szkoda, że tylko online. Biblioteka w warszawskiej dzielnicy Bemowo zaprosiła czytelników do zdalnego zapisu; o tajnikach tej oryginalnej procedury mówią w wywiadzie sami bibliotekarze. Dział ten zamykają teksty o sposobach propagowania czytelnictwa wśród przedszkolaków i młodzieży Danuty Rakowskiej (II miejsce w konkursie „Dobre praktyki w Motywowaniu do Czytania”) i opis nowoczesnej siedziby biblioteki w Piasecznie.
W numerze nawiązujemy również do 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II, publikując zestawienie bibliograficzne, jak i zamieszczając informacje o serii komiksów „Papieże w historii”.
Życzymy udanej lektury
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”
Spis treści:
Od Redakcji
WIADOMOŚCI. WYDARZENIA
PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE
Karin Wawrzynek Biblioteka publiczna a społeczność lokalna. Cel i znaczenie słowników regionalnych na przykładzie jaworznickiego słownika biograficznego
Joanna Krasowska Dyrektor biblioteki jako manager kultury
Krystyna Kuźmińska Profesor Jadwiga Kołodziejska – osobowość niepowtarzalna
KSIĄŻKA
>Moje lektury
Grażyna Lewandowicz-Nosal Prof. Jadwiga Kołodziejska – pierwsza dama polskiego bibliotekarstwa (1928-2016)
Dorota Grabowska Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!
> Książki , które warto zakupić do biblioteki
Papieże w historii – komiksowa historia Europy i świata
BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO
Monika Gołębiowska Zdalne zapisy do bibliotek
Justyna Bździuch DKK „Okładka” z Aleksandrowa czyta dzieciom
Kornelia Choryńska Współpraca biblioteki pedagogicznej z poradnią psychologiczno-pedagogiczną
Kinga Hechsman Pora dla seniora w bibliotekach pedagogicznych
>Nowe obiekty biblioteczne
Sylwia Chojnacka-Tuzimek Biblioteka Publiczna w Piasecznie w nowych przestrzeniach
Sylwia Chojnacka -Tuzimek Smaki i smaczki. Tydzień Bibliotek w Piasecznie
Anna Jackowska Sukces wirtualnej akcji Stacji Kultura
> Dobre praktyki w motywowaniu do czytania
Danuta Rakowska Czytanie na drugie śniadanie; mam fazę na czytanie
> Felieton
Olga Nowicka W czasach zarazy #NieZostawiamCzytelnika
Z WARSZTATU METODYKA
Anna Owczarek Co w Tobie drzemie? Czy już wiesz? – odkrywamy nasze talenty
Urszula Tobolska Zestawienie bibliograficzne – Jan Paweł II
Wybrane strony numeru 6/2020