Maj, z odradzającą się na nowo przyrodą, z intensywniejszymi promieniami słońca nastraja optymistyczniej, mimo że wokół nas epidemia koronawirusa, z którą (przez ok. 40 dni) oswoiliśmy się nieco i traktujemy ją jako „zło konieczne” w naszym życiu, którą należy przetrwać i zapomnieć. Koronawirus a czytelnictwo? To z jednej strony docenienie roli czytania w okresie odosobnienia domowego („prawdziwe” zbiory książkowe lub ich atrapy cały czas są tłem dla rozmówców w telewizji), lekkiego zatrzymania się spadku czytania, znakomita akcja SBP online „#NieZostawiamCzytelnika”, aktywna działalność bibliotek w sieci, a z drugiej – biblioteki zamknięte dla czytelników, nieczynne księgarnie, zapaść na rynku książki (wydawnictwa, księgarnie).
W tej trudnej sytuacji proponujemy lekturę numeru majowego, tradycyjnie już poświęconego czytelnictwu. Zofia Zasacka omawia problemy czytelnictwa dzieci i młodzieży szkolnej w oparciu o analizę porównawczą czterech edycji badań czytelniczych przeprowadzonych w latach 2003, 2010, 2013 i 2017. Autorka przedstawia dwa trendy w aktywności czytelniczej nastolatków: unikanie czytania i zainteresowanie czytaniem poza nauką szkolną (dominują dziewczęta), na potrzebę socjalizacji procesu czytania od najmłodszych lat życia oraz wskazuje na rolę bibliotekarzy w zapewnieniu dostępu do pożądanych lektur w bibliotece szkolnej i publicznej. Najważniejszym źródłem informacji dla piętnastolatków jest przede wszystkim internet. Kolejne artykuły są analizą tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek – „Zasmakuj w bibliotece”. Każdy z autorów interpretuje je inaczej. Monika Simonjetz oparła swoje rozważania o problemy kulinarne związane z biblioteką: książki o tematyce kulinarnej, znakomite opisy biesiad w literaturze, spotkania w bibliotece z kulinariami w tytule. Ten tekst chce się nie tylko czytać, ale i smakować. Mariusz Nakielny, autor hasła Tygodnia Bibliotek, traktuje różnorodny księgozbiór biblioteczny jak menu, czytelnik może sam wybierać pozycje, które mu odpowiadają, smakuje je uważnie. Artykuły problemowe kończy druga część Książki na rynku księgarskim autorstwa Roberta Kościelnego. W „Bibliotece. Środowisku” warto zwrócić uwagę na działania kulturalno-oświatowe MBP w Bielsku Podlaskim. Biblioteka w odremontowanych, przytulnych wnętrzach zaprasza młodych i dorosłych czytelników na różnorodne zajęcia, tych najmniejszych do Pokoju Bajek, nastolatków do Czytelni, gdzie można pograć w gry planszowe i wielkoformatowe, jak Twister i małe disco, gry komputerowe, zaś seniorów oraz osoby niedowidzące do korzystania ze specjalnego sprzętu i oprogramowania komputerowego.
Do Tczewa udajemy się tylko online. Biblioteka na tczewskiej starówce doczekała się nowoczesnej siedziby, którą warto zwiedzić.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu „Dobre praktyki w motywowaniu do czytania”, teksty nagrodzone i wyróżnione będą sukcesywnie publikowane. Zaczynamy od I miejsca – konspektu konkursu autorstwaMileny Jaszczyk.
Zapraszamy do lektury stałych działów i rubryk. Mimo wszystko, miłej, majowej lektury.
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”
Spis treści
Od Redakcji
WIADOMOŚCI. WYDARZENIA
PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE
Zofia Zasacka Kultura czytelnicza młodzieży szkolnej i biblioteki publiczne
> Tydzień Bibliotek 2020
Monika Siminjetz Zasmakuj w bibliotece
Mariusz Nakielny Zasmakuj w bibliotece…nie tylko w Bochni
Robert Kościelny Książka na rynku księgarskim cz. 2
KSIĄŻKA
Dorota Grabowska Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!
> Książki, które warto zakupić do biblioteki
“Strrraszna historia”, czyli książki popularnonaukowe dla dzieci.
BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO
Kinga Baranowska-Jaworek Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – Zagłębiowska Mediateka – Wirtualny spacer
Iwona Haberny Rabka Festival 2020
Iwona Bielecka-Włodzimirow Działania kulturalno-oświatowe Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim w nowoczesnych wnętrzach
> Nowe obiekty biblioteczne
Krzysztof Korda Nowa biblioteka na tczewskiej starówce
> Felieton
Olga Nowicka Zasmakuj w bibliotece
Z WARSZTATU METODYKA
Milena Jaszczyk “Niezwykłe przygody trójki wspaniałych” – konkurs na podstawie książki Rafała Kosika: Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi
a także
Rozstrzygnięcie konkursu “Dobre praktyki w motywowaniu do czytania”
oraz w tym numerze dodatek “Świat Książki Dziecięcej”, a w nim:
RECENZJE
Anna Babula O prawach dziecka
Hanna Diduszko Selma z ptakiem w kieszeni…
WYDARZENIA
Ewa Gruda “Przecinek i kropka” inaczej
Wybrane strony numeru 5/2020