Maj to wyjątkowy miesiąc dla polskiego bibliotekarstwa. Takie wydarzenia jak Dzień Bibliotek i Bibliotekarza (8.05.) i Tydzień Bibliotek (8-15.05.) zwracają uwagę całego społeczeństwa na nowe działania i coraz szerszą ofertę placówek bibliotecznych. Biblioteka to nie tylko estetyczne wnętrze, często o wystroju nowoczesnym, oryginalnym, które zachęca do odwiedzin, nie tylko czytelnia czy wypożyczalnia książek, ale miejsce, gdzie możemy wysłuchać prelekcji, koncertu, a dla milusińskich – jest prawdziwym światem książki, gdzie można się pobawić, przejrzeć książki, wziąć udział w warsztatach czy grach planszowych. Biblioteka to trzecie miejsce w społeczności lokalnej.
W tym numerze nawiązujemy do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek #biblioteka, co ma wielorakie znaczenia, ale w przypadku bibliotek można termin ten odnieść do rangi i jej pozycji w sieci, aktywności w mediach społecznościowych, do jej identyfikacji wizualnej. Jak pisze Monika Simonjetz w artykule Biblioteka oznaczona i zidentyfikowana „Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii”. Rozważania autorki pozwalają ogarnąć istotę biblioteki współczesnej i jej przyszłość.
Warto podjąć lekturę tekstu i przemyśleć wiele spraw z nią zawiązanych. Temat kontynuuje Olga Nowicka w interesującym felietonie #biblioteka, jej refleksje skupiają się wokół terminologii, sposobów porządkowania informacji i promowania biblioteki poprzez media.
Nie tylko nowoczesna wizja biblioteki zdominowała treści niniejszego numeru. Powracamy do problemów współpracy pomiędzy biblioteką pedagogiczną i szkolną. Z okazji Dnia Bibliotekarza proponujemy lekturę tekstu Wioletty Łabędzkiej pt. Bibliotekarz praca czy powołanie?, w którym autorka prezentuje rzeczywistość, czyli blaski i cienie zawodu bibliotekarza.
Ponadto zapraszamy czytelników do Suwalskiej Biblioteki Publicznej, kierowanej przez dyrektor Marię Kołodziejską; rozległa działalność placówki na rzecz miasta i Suwalszczyzny robi wrażenie; jest doskonałą egzemplifikacją wcześniejszych rozważań nt. funkcjonowania współczesnej biblioteki z myślą o różnych kategoriach czytelników. Odwiedzamy też nowocześnie zaaranżowaną placówkę biblioteczną – Bibliotekę na Poziomie w Lublinie.
Jak zwykle zachęcamy do przejrzenia i ewentualnego wykorzystania materiałów metodycznych oraz stałych rubryk.
Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek życzymy dużo satysfakcji z pracy i pomyślności w życiu osobistym.
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”
Od redakcji
Wiadomości. Wydarzenia
PROBLEMY.DOŚWIADCZENIA.OPINIE
Monika Simonjetz: #biblioteka oznaczona i zidentyfikowana
Mariola Suska: Aktywizacja środowiska lokalnych bibliotek szkolnych
Violetta Łabędzka: Bibliotekarz – praca czy powołanie?
KSIĄŻKA
Dorota Grabowska: Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!
BIBLIOTEKA.ŚRODOWISKO
Maria Kołodziejska: Suwalska Biblioteka Publiczna 2018. Wybór zdarzeń
Wywiady
Renata Ciesielska-Kruczek: Zabawy z książką. Rozmowa z Katarzyną Klimek-Michno
Agata Śliwicka: Wystawy twórczości osób niepełnosprawnych w Bibliotece pedagogicznej w Raciborzu
I Festiwal „Góry – Literatura – Biblioteka”
Jadwiga Kusior: Tydzień z Internetem
Nowe obiekty biblioteczne
Magdalena Opałka: Biblioteka Na Poziomie w Lublinie
Felieton
Olga Nowicka #biblioteka
Z WARSZTATU METODYKA Z WAR a
Justyna Bździuch: Podróż do Książkolandii. Zajęcia dla młodszych dzieci
Milena Jaszczyk: Kto zabrał mój ser? – czyli o tym, jak potrafimy radzić sobie ze zmianami w naszym życiu. Scenariusz zajęć z elementami biblioterapii