Poradnik Bibliotekarza 4/2020

Koronawirus opanował cały świat. Również Polska się z nim zmaga. Czy koronawirus może być związany z czytelnictwem? Na pierwszy rzut oka nie jest to groźna dla człowieka jednostka chorobowa, ale przy bliższym przyjrzeniu się sytuacji, można zmienić zdanie. Stan epidemii promuje pośrednio czytelnictwo. Przebywając na kwarantannie w domu zerkamy w telewizor, a na ekranie widzimy wypowiedzi znanych osobistości na tle regałów wypełnionych książkami. To dobry znak świadczący, że przynajmniej elity czytają… Wśród propozycji wydawców, bibliotek, domów kultury, szkół dotyczących spędzania czasu w domu (ograniczenie kontaktów) na pierwszym miejscu pojawia się czytanie książek, rozmowy o książkach, zaję- cia oparte o treść książek, gry planszowe.

Uzbrojeni w wiedzę o koronawirusie możemy spokojnie przystąpić do lektury numeru 4. W „Problemach” tekst o nowych wytycznych IFLA dla bibliotek pracujących z dziećmi i młodzieżą. Znowelizowany dokument został przyjęty i opublikowany przez IFLA w 2018 r. Obecnie jest przetłumaczony na j. polski i wkrótce ukaże się drukiem nakładem Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP. Kolejny materiał to kontynuacja cyklu Biblioteki Japonii, tym razem Aleksandra Orzeł przybliża czytelnikom dokumenty opracowane przez stowarzyszenia bibliotekarskie, jak Deklaracja wolności intelektualnej w bibliotekach i Kodeks Etyki Bibliotekarzy – określające filozofię związaną z zawodem bibliotekarza w Japonii. Nawiązując do miesiąca książki (Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – 2.04 i Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – 23.04) proponujemy ciekawą lekturę artykułu Roberta Kościelnego Książka na rynku księgarskim. Cz.1. Jest to wędrówka przez epoki rozwoju książki w aspekcie jej rozpowszechniania. Jak zwykle, interesujący jest wywiad Hanny Diduszko, tym razem autorka rozmawia z pisarką Małgorzatą Szyszko-Kondej o problemach pisania dla dzieci i dorosłych (przekuwania życia w fabułę). W kolejnym wywiadzie przeprowadzonym przez Monikę Simonjetz z Elżbietą Gonet z MBP w Nowej Soli poruszane są zagadnienia zarządzania biblioteką i personelem.

Zamów prenumeratę!

Kup numer 4/2020

W tekstach środowiskowych prezentujemy działalność dwóch bibliotek. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim, biblioteki o dużej tradycji, jej początki sięgają roku 1928, a położenie na wschodzie Polski wpływało przed i w czasie II wojny światowej na jej organizację i działalność. Druga biblioteka to Gminna Biblioteka Publiczna w niewielkim Baranowie. Zasłynęła ona z organizacji od 2013 r. Fetting Festiwalu. Z braku odpowiedniej sali w ciągu jednego wieczoru w roku koncert odbywał się w… kościele. Warto zwrócić uwagę na zdolności logistyczne biblioteki i starania, aby wszystko wyszło dobrze.

Jest już wiosna i możemy odbyć wirtualną wycieczkę do nadmorskiego Brzeźna w Gdańsku, aby zobaczyć wyremontowaną, nowoczesną placówkę filialną.

Kwietniowy numer kończymy felietonem Olgi Nowickiej oraz materiałem metodycznym Justyny Pawlak A może jednak… bibliotekarz?

Życzymy dużo słońca wiosną i udanej lektury.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”


Spis treści

Od Redakcji

WIADOMOŚCI. WYDARZENIA

PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE

Grażyna Lewandowicz-Nosal. Nowe wytyczne IFLA dla bibliotek pracujących z dziećmi i młodzieżą

>Świat bibliotek

Aleksandra Orzeł. Biblioteki w Japonii. Cz. 2. Deklaracje opracowane przez  stowarzyszenia bibliotekarskie

Robert Kościelny. Książka na rynku księgarskim. Cz. 1

KSIĄŻKA

>Rozmowy z pisarzami

Hanna Diduszko. Życie przekuwane w fabułę. Rozmowa z Małgorzatą Szyszko-Kondej

Dorota Grabowska. Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!

BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO

Konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek 2020 „Zasmakuj w bibliotece” rozstrzygnięty

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (J. Ch.)

Barbara Mierzejek. Fetting festiwal – cykl wydarzeń kulturalnych  organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Baranowie

Urszula Falkowska. Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim z tradycją dziewięćdziesięcioletnią (1928-2020)

Sylwia Guca. O osobach z niepełnosprawnościami w bibliotece

Monika Simonjetz. Wizerunek bibliotekarza to wizerunek biblioteki – wywiad z Elżbietą Gonet, dyrektorką MBP w Nowej Soli

>Nowe obiekty biblioteczne

Marcin Haftkowski. Biblioteka Brzeźno w Gdańsku w nowych wnętrzach

>Felieton

Olga Nowicka. Baju, baju… O Światowym Dniu Książki

Z WARSZTATU METODYKA

Justyna Pawlak. A może jednak… bibliotekarz? – Konspekt zajęć

 


Wybrane strony numeru 4/2020