Kwiecień jest miesiącem książki. W tym okresie obchodzimy dwa święta: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (2 kwietnia) i Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich (26 kwietnia). Dla bibliotek jest to doskonała okazja do organizowania różnorodnych imprez promujących czytelnictwo. Bywalcy biblioteki chętnie uczestniczą w warsztatach, dyskusjach, są obecni na wystawach, kiermaszach, akcjach dotyczących szeroko rozumianej książki. W „Poradniku” również nawiązujemy do obchodów Dni Książki publikując dwa artykuły problemowe z tego zakresu. W pierwszym – Robert Kościelny przypomina okres pierwszych ksiąg drukowanych „Biblii Gutenberga” i „Biblii Mogunckiej”; czytelnik może dowiedzieć się jak one powstawały, jak zmieniała się technika druku, jakie są różnice pomiędzy tymi dziełami. Warto w Światowym Dniu Książki odbyć historyczną wędrówkę do początków druku. Kolejny tekst Mai Brzozowskiej omawia problemy rynku wydawniczego książki dziecięcej od czasów komunizmu do chwili obecnej, wskazując na przemian w latach dziewięćdziesiątych i odejście od książek typu „disnejowskiego” do wartościowych pozycji pod względem treści i opracowania graficznego. Część artykułu poświęcona jest promocji czytelnictwa, zwłaszcza wśród najmłodszych dzieci. Rodzice coraz częściej dostrzegają potrzebę kontaktu dziecka z książką i wspólnego z nią obcowania. Biblioteka wciąż się zmienia i obejmuje coraz szerszy zakres działań. Ciekawym przedsięwzięciem jest realizacja projektu „Rozmowy przy wspólnym stole” organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, przy wsparciu Funduszu Obywatelskiego, do którego przystąpiła w 2018 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Lublinie. Umiejętność prowadzenia dialogu, dyskusji jest ważnym elementem współżycia społecznego, dobrze, że biblioteki podjęły się organizacji tego typu zajęć. Kolejny tekst, Agnieszki Nowickiej z GBP w Klembowie omawia działania biblioteki publicznej inicjujące aktywność mieszkańców poprzez ofertę rożnych, nietypowych dla biblioteki wydarzeń, np. sesja fotograficzna dla rodzin Klembowa, bezgotówkowa wymiana ubrań, biżuterii i dodatków, udział w „Szlachetnej Paczce”, akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku, dedykowana 10-letniemu Bartkowi oraz spotkania autorskie z niespodzianką. Znakomite pomysły ambitnych bibliotekarek trafiające do zainteresowań aktywnych mieszkańców. Ostatnio na łamach „PB” pojawiają się artykuły dotyczące osób niesłyszących. Tym razem opis organizacji w MBP SCK w Mielcu przedstawienia teatralnego z udziałem młodzieży mającej problemy ze słuchem.
Kwietniowe podróże biblioteczne z „Poradnikiem” odbędziemy do podwarszawskiego Wołomina i nad morze – do centrum Gdyni, gdzie otwarto w lutym 2019 r. nowoczesną pod względem aranżacji i usług Bibliotekę Śródmieście.
Jak zwykle proponujemy lekturę stałych działów i cykli związanych tematycznie z książką. Felieton O. Nowickiej przypomina o Dniu Poezji (czasem ludzie czytają wiersze…), proponowane dla przedszkolaków zajęcia metodyczne oparte są na znajomości treści wybranych tytułów dziecięcych.
Dobrej lektury, przy filiżance kawy i pachnącej roży z okazji Dnia Książki życzy
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza
W numerze plakat, który zdobył wyróżnienie w tegorocznym konkursie SBP. Autorem plakatu jest Ryszard Latusek z Biblioteki Śląskiej
Spis treści
Od redakcji
Wiadomości. Wydarzenia
PROBLEMY.DOŚWIADCZENIA.OPINIE
Robert Kościelny: Między „Biblią Gutenberga” a „Psałterzem Mogunckim”. Z dziejów drukarskich waśni
Maja Brzozowska: Książki dla dzieci – Na rynku wydawniczym i w promowaniu czytania
Katarzyna Kapek: Biblioteka jako miejsce dialogu, czyli jak doświadczyć dobrej rozmowy
KSIĄŻKA
Dorota Grabowska: Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!
BIBLIOTEKA.ŚRODOWISKO
Agnieszka Nowicka: Biblioteka – przestrzeń wspólna
Katarzyna Chałacińska: Festiwal radości z niepodległości
Marta Nowakowska: W świecie ciszy… „Nie migaj się od biblioteki”. Projekt MBP SCK w Mielcu
>>Nowe obiekty biblioteczne:
Beata Żurawska: Biblioteczna odyseja w PBP w Wołominie
Zuzanna Gajewska: Nowa Biblioteka Śródmieście w Gdyni
Anna Czachorowska: Tanya Valko gościem GBP w Jabłonnie
>>Felieton
Olga Nowicka: Wiem, że czasem ludzie czytają wiersze…
Z WARSZTATU METODYKA
Krystyna Gawryluk: Przedszkolak w bibliotece – projekty edukacyjne (Kto mieszka w książkach?; O czym mówią książki?; Pies na mojej drodze; Bajkowe fantazjowanie)
JUBILEUSZE
Bogdan Klukowski człowiek książki skończył 80 lat (oprac. J.Ch.)
WSPOMNIENIA
Beata Kania: Maria Sarnicka – bibliotekarka z Bielska-Białej
Wybrane strony numeru 4/2019