W marcu nie ma spektakularnych akcji bibliotecznych, co nie oznacza, że nic się nie dzieje. Niedawno zakończyła się ogólnopolska akcja „Ferie w bibliotece”, realizowana w prawie każdej bibliotece publicznej, ponadto świętowano różnego typu rocznice, święta, ważniejsze dni. Za nami Walentynki, Tydzień Bezpiecznego Internetu, Dzień kota, itp., a przed nami ważne dla bibliotekarstwa miesiące związane z książką, czytelnictwem i działaniami na ich rzecz bibliotek. Czyli, ogólnie mówiąc, jesteśmy w okresie przedwiośnia, jako pory roku, a w sensie bibliotekarskim – oczekiwania na nośne medialnie wydarzenia: Tydzień Bibliotek, Mistrz Promocji Czytelnictwa, Bibliotekarz Roku, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Światowy Dzień Książki i Praw
Autorskich oraz majowe Targi Książki w Warszawie. Oszołomionych tym co będzie się wkrótce działo, zapraszamy do spokojnej lektury numeru marcowego „PB”. Na początku wyprawa do Japonii, z propozycją nie tyle poznania tamtejszych bibliotek, ale podstaw ich działania, czyli prawa bibliotecznego.
W kolejnym artykule problemowym proponujemy kontynuację cyklu Martyny Figiel nt. strat dóbr kultury w Polsce podczas II wojny światowej. Tym razem autorka wzięła na warsztat Generalne Gubernatorstwo, czyli takie miasta jak: dotkliwie zniszczona Warszawa, Kraków, Radom i inne ośrodki. W swoich rozważaniach sumiennie wypunktowała zniszczenia bibliotek i cennych książek. W ramach <Rozmów z pisarzami> prezentujemy sylwetkę i twórczość Agnieszki Ginko. Ciekawy wywiad przygotowała Monika Simonjetz. Polecamy krótkie rendez vous z Agathą Christe – lubianą autorką licznych kryminałów. Od pierwszej jej publikacji minęło równe sto lat, a jej książki nie starzeją się i nadal są chętnie czytane. Ważnymi „klientami” bibliotek są seniorzy, dla nich organizuje się Kluby Seniora i w ramach ich działalności prowadzi się specjalne programy czytelnicze. Taki klub powstał w Bibliotece Publicznej w Obornikach; jest adresowany do osób nieaktywnych zawodowo i mających powyżej 60 lat. Jego celem jest przede wszystkim aktywizacja seniorów poprzez uczestnictwo w zajęciach bibliotecznych oraz integracja międzypokoleniowa. Innym przykładem działań o charakterze edukacyjnym i skierowanych do seniorów jest program Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu. Kursy „O finansach… w bibliotece”, „ABC komputera” cieszą się dużym zainteresowaniem. Kolejny tekst środowiskowy wprowadza czytelnika w świat młodzieży.
To przede wszystkim z myślą o tej grupie Książnica Beskidzka szkoli specjalnie bibliotekarzy do tworzenia gier miejskich. Przykłady takich działań i sposób ich realizacji omawia Justyna Gołąbek w artykule „Granie rozbudza czytanie – technologiczna «zajawka» na książkę”. Do młodzieży (i nie tylko) skierowana jest działalność nowo otwartej filii WBP w Gdańsku, nazwanej Biblioteką Lawendową. Dla młodych bywalców biblioteki zakupiono odpowiedni sprzęt komputerowy, który umożliwia tworzenie podcastów (wypowiedzi dźwiękowych i filmów). Felieton Olgi Nowickiej, jak zawsze aktualny, zawiera akcent kobiecy – z okazji przypadającego 8 marca Święta Kobiet (to święto w świadomości Polaków nadal egzystuje). Zapraszamy czytelników do lektury stałych działów i rubryk – oczywiście w klimacie przedwiosennym.
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”
Spis treści:
Od redakcji
Wiadomości. Wydarzenia
PROBLEMY.DOŚWIADCZENIA.OPINIE
> Świat bibliotek
Aleksandra Orzeł Biblioteki w Japonii. Działalność japońskich bibliotek w aktach prawnych. Cz. 1.
Martyna Figiel Straty dóbr kultury w Polsce podczas II wojny światowej Cz. 2. Generalne Gubernatorstwo
KSIĄŻKA
> Rozmowy z pisarzami
Monika Simonjetz Poznajmy się! Rozmowa z Agnieszką Ginko, autorką książek nie tylko dla najmłodszych czytelników
100-lecie twórczości Agathy Christie
Dorota Grabowska. Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać.
BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO
Agnieszka Muszak Program czytelniczy z Klubem Senior+ w Obornikach
Marcin Baran Aktywizacja seniorów – aktualne wyzwanie zgorzeleckiej biblioteki
Justyna Gołąbek Granie rozbudza czytanie – technologiczna „zajawka” na książkę
>Nowe obiekty biblioteczne
Marcin Haftkowski Biblioteka Lawendowa w Gdańsku stawia na młodzież
>Felieton
Olga Nowicka Damsko-męska rzecz… o literaturze
Z WARSZTATU METODYKA
Justyna Bździuch Wyprawa z Nelą na koło podbiegunowe. Biblioteczny przepis na poznawanie świata: książka popularnonaukowa dla dzieci i zabawa
Milena Jaszczyk Magia origami
Wybrane strony numeru 3/2020