Poradnik Bibliotekarza 2/2020

Problemy związane z kształtowaniem czytelnictwa w naszym społeczeństwie przenikają do treści prawie każdego numeru „Poradnika Bibliotekarza”. Jest to bowiem ważna domena działalności bibliotek publicznych. Cieszy fakt, że coraz przyjaźniej dostrzega się znaczenie placówek bibliotecznych przez społeczności lokalne i ich starania o rozwój czytelnictwa. Chociaż nie jest to prosta sprawa, o czym świadczą wyniki sondaży. Niedawno w telewizji miała miejsce dyskusja nt. likwidowanych księgarń, nawet tych kultowych, w dużych miastach. Księgarnie muszą na siebie zarabiać, a większość klientów ogląda książki, a kupuje… w internecie. W tym kontekście zwrócono uwagę na pozytywną rolę bibliotek warszawskich, rozwijają się, coraz więcej jest czytelników i bywalców imprez oraz warsztatów bibliotecznych, coraz więcej nowości, po które nie trzeba biec do księgarni. Szkoda księgarń…

Tą dobrą dla bibliotek wiadomością rozpoczynamy lekturę numeru lutowego, proponując w <Problemach> artykuł nt. rzadko poruszanego w piśmiennictwie fachowym tematu, jakim jest możliwość zarażenia się poprzez kontakt z książką. Na szczęście problem jest obecnie marginalny, chociaż w historii bywało różnie, zdarzały się nawet wypadki śmierci. Nie będziemy czytelników straszyć książką, zwłaszcza w kontekście wędrującego po świecie koronawirusa, rodem z Chin. Dezynfekcja książek uratuje czytelników. Jakie są starania rządu szwedzkiego i bibliotek o wzrost czytelnictwa wśród najmłodszych obywateli tego północnego kraju? Sytuację w tym zakresie przedstawił Marek Oleksy w tekście pt. Szwecja – raj dla czytających dzieci. Na przykładzie oddziałów dziecięcych bibliotek publicznych pokazał szeroki wachlarz różnego rodzaju zajęć motywujących do nauki czytania, a później czytania, pisania i dyskusji o przeczytanych lekturach. Ciekawostką są spotkania, w czasie których czyta się w języku polskim.

Bardzo mądre, wielowątkowe problemy dotyczące literatury dla dzieci, ilustracji książkowej, czytelnictwa poruszane są w wywiadzie z autorką Ewą Marią Letki, który z wielką pasją i znawstwem przeprowadziła Hanna Diduszko. Zachęcamy do starannej lektury tego ciekawego materiału.

Tematyka szkoleń bibliotekarzy z Krosna i powiatu krośnieńskiego (a także ze Lwowa) oscyluje wokół kształcenia nowych umiejętności i kompetencji bibliotekarzy.  Do spotkania w Ostrowskiej Mediatece z muzyką zaprasza Bogna Skrzypczak-Walkowiak. Biblioteka pielęgnuje związki Krzysztofa Trzcińskiego Komedy z Ostrowem udostępniając czytelnikom przestrzeń do dźwięku, dysponuje profesjonalnym studiem nagrań. Nie zapominamy o Rybnickich Dniach Literatury, których współorganizatorem jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.

W ramach turystyki bibliotecznej odwiedzimy w sercu Borów Dolnośląskich miasto Iłowę i przebudowaną (po remoncie) nowoczesną MBP. Jej związek z przyrodą, dostęp do rekreacji, kultury, historii i zarazem współczesności – to wszystko zachwyca odwiedzających. Na koniec lektura felietonu, tym razem o naszym stosunku do noblistki (Olgi Tokarczuk) i noblistów oraz na koniec ciekawe materiały metodyczne. Do zobaczenia w marcu.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Zamów prenumeratę!

Kup numer 2/2020


Spis treści

Od redakcji

Wiadomości. Wydarzenia.

PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE

Robert Kościelny Wielki strach przed książkami

Marek Oleksy Szwecja – raj dla czytających dzieci

KSIĄŻKA

Dorota Grabowska Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!

>Rozmowy z pisarzami

Hanna Diduszko Zrozumienie i siła sprawczości. Rozmowa z Marią Ewą Letki

BIBLIOTEKA ŚRODOWISKO

Monika Machowicz Biblioteka inspiruje! – cykl szkoleń dla bibliotekarzy z Krosna i powiatu krośnieńskiego

Jubileusz 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie

Bogna Skrzypczak-Walkowiak Przestrzeń dla muzyki. Mediateka w Ostrowie Wielkopolskim śpiewa i tańczy

Marek Żytomirski Biblioteka na “Jakubach”

Karolina Doliba Wielkie nazwiska na miarę 50. Rybnickich Dni Literatury

> Nowe obiekty biblioteczne

Monika Simonjetz Nowa biblioteka nowe możliwości. Miejska Biblioteka Publiczna w Iłowej po modernizacji.

> Felieton

Olga Nowicka Czuły narrator

Z WARSZTATU METODYKA

Ewa Medoń-Piętka Czy gruszka może być celebrytką?

Elżbieta Trojan Bitwa Warszawska 1920. Zestawienie bibliograficzne w wyborze.


W numerze dodatek “Świat Książki Dziecięcej”

Recenzje
Anna Babula Może jednak mój dom?
Michał Dworakowski Niedobry pan Alzheimer
Hanna Diduszko Złoto i Nadzieja

 

Wydarzenia
Ewa Gruda Książki nie tylko dla dzieci


Wybrane strony numeru 2/2020