Poradnik Bibliotekarza 12/2019

Zbliża się okres świąteczny związany z Bożym Narodzeniem, Nowym Rokiem i Świętem Trzech Króli. Już od początku grudnia biblioteki zaangażowały się w robienie stroików, choinkowych ozdób, zabawek i kartek świątecznych. Ruszyły pełną parą próby przedstawień teatralnych, śpiewanie kolęd. Oferta dla dzieci jest bardzo bogata i każde dziecko miło spędzi czas nie tylko na zabawie, ale i lekturze. Również numer dwunasty „Poradnika Bibliotekarza” staraliśmy się utrzymać w tonacji lekkiej, przyjemnej i zawierającej
ciekawe treści. Artykuły problemowe zachęcają do czytania. Wydaje nam się, że znamy baśnie braci Grimm, ale artykuł napisany jest pod kątem wykorzystania motywów z baśni w filmach, serialach i reklamach. Jak zwykle, co roku Michał Zając zaprasza do podsumowania rynku wydawniczego dla dzieci i młodzieży, czyli od maja do maja, w części drugiej „donosi” co słychać u wydawców, zwraca uwagę na trendy, ciekawe wydawnictwa, nagrodzone książki. Jest to znakomity materiał praktyczny dla bibliotekarzy, pomocny w pracy zawodowej. W kolejnym tekście wracamy do XVI w., w którym poznamy ówczesną największą bibliotekę świata, czyli księgozbiór syna Krzysztofa Kolumba – „Colón pragnął stworzyć uniwersalną bibliotekę, zawierającą wszystkie książki we wszystkich językach i na wszystkie tematy…”. Bibliotekę Columbianę można podziwiać w Sewilli, chociaż obecnie posiada zaledwie ¼ dawnego zbioru. Z dużym opóźnieniem (ale jeszcze w tym roku) drukujemy wywiad z Iloną Ratajczak, Lubuskim Bibliotekarzem Roku 2018, dyrektorką biblioteki we Wschowie, miasta o dużej tradycji historycznej i znakomitej, utrzymanej w stylowej konwencji biblioteki. Trzymamy Panią dyrektor za słowo i zaproszeni wybieramy się do Wschowy.
Wiadomo, że bibliotekarz to człowiek wyjątkowy z ogromną pasją; o sobie opowiada Agata Zając z MBP w Kielcach. W ramach wycieczek turystycznych udamy się aż do… Indii na Międzynarodowy Festiwal, gdzie swoje wiersze czytała poetka-bibliotekarka Anna Czachorowska i do Mielca – nowoczesnej placówki bibliotecznej o zjawiskowej architekturze i z modernistycznym wystrojem wnętrz. Numer kończymy felietonem „Jeszcze jedno Boże Narodzenie…” i materiałem metodycznym Hanny Diduszko.
Grudzień to ostatni miesiąc sprawowania przeze mnie funkcji redaktora naczelnego po 21 latach. Dziękuję za współpracę wszystkim Autorom i Czytelnikom i do zobaczenia – w styczniu jako sekretarz redakcji.
Redaktorem naczelnym zostanie dr Dorota Grabowska.

Jadwiga Chruścińska

Zamów prenumeratę!

Kup numer 12/2019


Spis treści

Od redakcji

Wiadomości.Wydarzenia

PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE

Beata Amrozy Wpływ baśni braci Grimm na współczesną kulturę masową

Michał Zając Książka edukacyjna w natarciu. Cz.2. Co słychać u wydawców? Nagrody

Robert Kościelny Biblioteka syna Krzysztofa Kolumba

>> Redaktorzy “Poradnika Bibliotekarza”
Krystyna Kuźmińska Władysława Wasilewska (1922-2004) – rozkwit czasopisma

KSIĄŻKA

Dorota Grabowska Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!

BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO

>>Wywiady
Monika Simonjetz Warto podejmować wyzwania. Rozmowa z Iloną Ratajczak – Lubuskim Bibliotekarzem Roku 2018

Agata Zając Bibliotekarz – człowiek z pasją

Anna Czachorowska Międzynarodowy Festiwal Poetycki – Indie 2019

Bogna Skrzypczak-Walkowiak Teatralna Mediateka, czyli jak wykorzystać nowoczesne przestrzenie do klasycznych form

Joanna Grabczak Romeo i Julia w Książnicy Zamojskiej

>> Nowe obiekty biblioteczne
Jolanta Strycharz Zmodernizowana siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu już otwarta

>Felieton
Olga Nowicka … jeszcze jedno Boże Narodzenie

Z WARSZTATU METODYKA
Hanna Diduszko Co mogą Wielkie Stopy Malutkiej?

Dodatek specjalny – Świat Książki Dziecięcej

Vita brevis, ars longa…

Krystyna Lipka-Sztarbałło: Zdzisław Witwicki (1921-2019)

Ewa Gruda: Bohdan Butenko (1931-2019)


Wybrane strony numeru 12/2019