Zbliża się okres świąteczny związany z Bożym Narodzeniem, Nowym Rokiem i Świętem Trzech Króli. Już od początku grudnia biblioteki zaangażowały się w robienie stroików, choinkowych ozdób, zabawek i kartek świątecznych. Ruszyły pełną parą próby przedstawień teatralnych, śpiewanie kolęd. Oferta dla dzieci jest bardzo bogata i każde dziecko miło spędzi czas nie tylko na zabawie, ale i lekturze. Również numer dwunasty „Poradnika Bibliotekarza” staraliśmy się utrzymać w tonacji lekkiej, przyjemnej i zawierającej
ciekawe treści. Artykuły problemowe zachęcają do czytania. Wydaje nam się, że znamy baśnie braci Grimm, ale artykuł napisany jest pod kątem wykorzystania motywów z baśni w filmach, serialach i reklamach. Jak zwykle, co roku Michał Zając zaprasza do podsumowania rynku wydawniczego dla dzieci i młodzieży, czyli od maja do maja, w części drugiej „donosi” co słychać u wydawców, zwraca uwagę na trendy, ciekawe wydawnictwa, nagrodzone książki. Jest to znakomity materiał praktyczny dla bibliotekarzy, pomocny w pracy zawodowej. W kolejnym tekście wracamy do XVI w., w którym poznamy ówczesną największą bibliotekę świata, czyli księgozbiór syna Krzysztofa Kolumba – „Colón pragnął stworzyć uniwersalną bibliotekę, zawierającą wszystkie książki we wszystkich językach i na wszystkie tematy…”. Bibliotekę Columbianę można podziwiać w Sewilli, chociaż obecnie posiada zaledwie ¼ dawnego zbioru. Z dużym opóźnieniem (ale jeszcze w tym roku) drukujemy wywiad z Iloną Ratajczak, Lubuskim Bibliotekarzem Roku 2018, dyrektorką biblioteki we Wschowie, miasta o dużej tradycji historycznej i znakomitej, utrzymanej w stylowej konwencji biblioteki. Trzymamy Panią dyrektor za słowo i zaproszeni wybieramy się do Wschowy.
Wiadomo, że bibliotekarz to człowiek wyjątkowy z ogromną pasją; o sobie opowiada Agata Zając z MBP w Kielcach. W ramach wycieczek turystycznych udamy się aż do… Indii na Międzynarodowy Festiwal, gdzie swoje wiersze czytała poetka-bibliotekarka Anna Czachorowska i do Mielca – nowoczesnej placówki bibliotecznej o zjawiskowej architekturze i z modernistycznym wystrojem wnętrz. Numer kończymy felietonem „Jeszcze jedno Boże Narodzenie…” i materiałem metodycznym Hanny Diduszko.
Grudzień to ostatni miesiąc sprawowania przeze mnie funkcji redaktora naczelnego po 21 latach. Dziękuję za współpracę wszystkim Autorom i Czytelnikom i do zobaczenia – w styczniu jako sekretarz redakcji.
Redaktorem naczelnym zostanie dr Dorota Grabowska.
Jadwiga Chruścińska
Spis treści
Od redakcji
Wiadomości.Wydarzenia
PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE
Beata Amrozy Wpływ baśni braci Grimm na współczesną kulturę masową
Michał Zając Książka edukacyjna w natarciu. Cz.2. Co słychać u wydawców? Nagrody
Robert Kościelny Biblioteka syna Krzysztofa Kolumba
>> Redaktorzy “Poradnika Bibliotekarza”
Krystyna Kuźmińska Władysława Wasilewska (1922-2004) – rozkwit czasopisma
KSIĄŻKA
Dorota Grabowska Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!
BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO
>>Wywiady
Monika Simonjetz Warto podejmować wyzwania. Rozmowa z Iloną Ratajczak – Lubuskim Bibliotekarzem Roku 2018
Agata Zając Bibliotekarz – człowiek z pasją
Anna Czachorowska Międzynarodowy Festiwal Poetycki – Indie 2019
Bogna Skrzypczak-Walkowiak Teatralna Mediateka, czyli jak wykorzystać nowoczesne przestrzenie do klasycznych form
Joanna Grabczak Romeo i Julia w Książnicy Zamojskiej
>> Nowe obiekty biblioteczne
Jolanta Strycharz Zmodernizowana siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu już otwarta
>Felieton
Olga Nowicka … jeszcze jedno Boże Narodzenie
Z WARSZTATU METODYKA
Hanna Diduszko Co mogą Wielkie Stopy Malutkiej?
Dodatek specjalny – Świat Książki Dziecięcej
Vita brevis, ars longa…
Krystyna Lipka-Sztarbałło: Zdzisław Witwicki (1921-2019)
Ewa Gruda: Bohdan Butenko (1931-2019)
Wybrane strony numeru 12/2019