Zbliża się okres świąteczny, który jest również celebrowany przez biblioteki. Najwięcej wydarzeń związanych z Mikołajkami, Świętem Bożego Narodzenia, Sylwestrem, Dniem Trzech Króli oraz Karnawałem ma miejsce w bibliotekach publicznych, chociaż też inne placówki biblioteczne (pedagogiczne, szkolne, naukowe) starają się swoim wystrojem nawiązywać do specyfiki tego wyjątkowego okresu. Najbardziej magiczna jest choinka, która stwarza w bibliotece niepowtarzalny klimat i pozwala miło spędzić czas. W tej scenerii organizowane są zajęcia dla dzieci, zwłaszcza dotyczące tradycji i zwyczajów świątecznych, robienia ozdób choinkowych, pieczenia pierników, a także spotkania autorskie, wspólne śpiewanie kolęd, bale karnawałowe, wystawy.
W <Problemach> w numerze 12 „PB” proponujemy Państwu artykuł o magii, co prawda nie świątecznej, ale magii Harry’ego Pottera. Tekst jest analizą sukcesu cyklu J. K. Rowling. Od ukazania się pierwszego tomu tej serii na świecie minęło 20 lat; wciąż jest bardzo popularna wśród kolejnych pokoleń czytelników, o tym powodzeniu zadecydowała nie tylko treść 7 tomów, ale ich ekranizacja, gadżety, gry, zabawki, efektowna promocja. Magiczny powrót do średniowiecznych manuskryptów proponuje Robert Kościelny. Jego analiza dotyczy nie tyle treści, ile ksiąg w sensie obiektu materialnego, czyli materiału piśmienniczego oraz śladów korzystania przez człowieka: plam, zapisków, zaklęć przed złodziejami. Nie tylko stare księgi były narażone na tego typu niszczenia, również współczesny człowiek zostawia ślady użytkowania.
Ze świata „magii” wracamy do rzeczywistości zawodowej. Warto przeczytać obszerną relację z konferencji nt. współczesnej architektury bibliotek i poznać najnowsze trendy oraz bogatą ofertę nowych, zmodernizowanych lub nietypowych, oryginalnych placówek (np. biblioteka na wodzie, w pałacu, itp.). W tym zakresie bibliotekarstwo polskie ma duże osiągnięcia i nowe obiekty bibliotek, zwłaszcza w małych miejscowościach pojawiają się „jak grzyby po deszczu”. Ciekawa jest część dotycząca bibliotek medycznych, pozwala ona podsumować jak dużo w tym zakresie zrobiono. Prezentacja nowych placówek pojawia się również w stałym cyklu „PB”, tym razem będziemy mieć możliwość odwiedzenia fi lii biblioteki dzielnicowej
Praga-Południe w Warszawie oraz w Siemiatyczach. W dalszym ciągu świętujemy rocznicę stulecia niepodległości w Polsce, co znajduje swój wyraz w kolejnych materiałach metodycznych.
Lekturę „PB” warto zakończyć felietonem Olgi Nowickiej i powrotem do atmosfery i tematyki świątecznej.
Naszym Czytelnikom i Przyjaciołom życzymy magicznych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku 2019.
Życzymy ciekawej lektury
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”
Od redakcji
Wiadomości. Wydarzenia
PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE
Hanna Niewiadomska “Magia Harry’ego Pottera. Analiza sukcesu cyklu J.K. Rowling”
Robert Kościelny “Na marginesach średniowiecznych manuskryptów”
RELACJE
Janina Capelik, Agnieszka Czarnecka, Anna Grzecznowska “Biblioteka XXI w. nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje”
KSIĄŻKA
Dorota Grabowska “Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!”
>> Moje Lektury
Jadwiga Chruścińska “Mickiewicz jest super! Młodzież czyta Ballady i romanse”
Na 100-lecie niepodległości skompletujemy zbiory Biblioteki Narodowej
BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO
Marzena Targońska “XXIV edycja Nagrody im. Anny Platto”
Irena Zalewska “Na szlaku polskich bibliotek. Nauczyciele bibliotekarze ze Stargardu z wizytą w książnicach zielonogórskich”
Barbara Rzeszutko, Grażyna Kłos “Narodowe Czytanie 2018 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie”
>> Nowe obiekty biblioteczne
Luiza Rojek “Nowa odsłona Biblioteki przy Egipskiej w Warszawie”
Ewa Nowik „Czytam, więc jestem” – Biblioteka w Siemiatyczach nowoczesna formą i stała treścią
FELIETON
Olga Nowicka “Prezentów czas…”
Z WARSZTATU METODYKA
Piotr Ulatowski „Gdzie dwóch się bije…”, czyli o tym, jak Polsk a odzyskała niepodległość. Cz . 3″
Justyna Bździuch “Czytanki o Polsce – zajęcia z głośnym czytaniem. Nauka poprzez Zabawę”
ŚWIAT KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ
>> Wywiad
Z Bohdanem Butenko rozmawia Ewa Gruda
Wybrane strony numeru 12/2018