Poradnik Bibliotekarza 11/2019

Jesień polska kojarzy się nam z zadumą, refleksją nad przemijającym życiem. W pierwszych dniach listopada koncentrujemy nasze myśli wokół tych co odeszli, wspominamy ich dokonania, wpływ na nasze obecne i przyszłe życie. Kilka dni później świętujemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dzień radosny, ale chyba obchodzony przez Polaków trochę na smutno, poważnie, z bohaterskim patosem.

Numer listopadowy nawiązuje do tych dwóch wydarzeń, ale nie tylko. Na początku w „Problemach” dwa artykuły dotyczące zmieniającej się roli biblioteki i bibliotekarza. Pierwszy z nich Kapłan, król, bibliotekarz autorstwa Roberta Kościelnego to wędrówka po „miejscach gromadzenia nośników pamięci, czyli bibliotekach od starożytności do czasów obecnych”. W każdej epoce, poza przechowywaniem zbiorów, były one otwarte na potrzeby społeczne. Temat kontynuuje Jacek Prądziński w tekście Z tradycyjnych do hybrydowych, rozważa kompetencje zawodowe współczesnego bibliotekarza, konstatując, iż „bibliotekarz cyfrowo wykluczony w świecie technologii przestaje rozumieć użytkownika”. Autor stawia na rozwój cyfrowy bibliotek, ale widzi też potrzebę łączenia kompetencji tradycyjnych i tych decydujących o nowoczesności. O potrzebie zachowania dziedzictwa kulturowego świadczą dokonania Zespołu Historyczno-Pamiętnikarskiego przy Oddziale Warszawskim SBP, archiwizowanie w różnych formach (publikacje, spotkania) dorobku zmarłych bibliotekarzy. Czytelników z pewnością zainteresuje tekst dotyczący wydarzeń, które miały miejsce w Warszawie w 1944 r. tuż po powstaniu warszawskim, kiedy Niemcy podpalili z premedytacją zbiory Biblioteki Narodowej. 12 października została zaprezentowana w Pałacu Rzeczypospolitej urna z prochami spalonych książek. Do potrzeby świadomej edukacji patriotycznej, obywatelskiej dzieci nawiązuje wywiad Moniki Simonjetz z Joanną Olech pt. Czytajmy jak najwięcej dla współnego dobra, dla przyszłości. Autorka rozważa pojęcie „patriotyzmu współczesnego”. Polecamy tekst środowiskowy nt. realizacji akcji skierowanej do młodych czytelników w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie „Book,s Challenge”, czyli o programie lojalnościowym w bibliotece. Promocja biblioteki i czytania oraz ciekawe nagrody dla tych czytających najwięcej. Inicjatywa wzbudziła duży aplauz dzieci.

Zapraszamy do odwiedzenia Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu, laureatki Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” oraz do lektury pozostałych tekstów.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Zamów prenumeratę!

Kup numer 11/2019


Spis treści

Od redakcji

Wiadomości. Wydarzenia

PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE

Robert Kościelny “Kapłan, król, bibliotekarz”

Jacek Prądziński “Z tradycyjnych do hybrydowych. O konieczności zmian kompetencji bibliotekarzy”

Dorota Jankowska “55. rocznica działalności Zespołu Historyczno-Pamiętnikarskiego przy Oddziale warszawskim Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich”

75 lat temu Niemcy podpalili Bibliotekę Narodową w Warszawie

>> Redaktorzy “Poradnika Bibliotekarza”

Krystyna Kuźmińska “Bibliotekarka z powołania. Romana Łukaszewska (1910-1975)”

RELACJE

Joanna Filimonow – Forum Młodych Bibliotekarzy „Bibliotekarz Do POZNANIA”

KSIĄŻKA

Dorota Grabowska – Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!

BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO

Paulina Garstka “Program lojalnościowy w bibliotece? To możliwe!Akcja Book’s challenge w MiPBP w Kutnie”

>> Rozmowy z pisarzami

Monika Simonjetz “Czytajmy jak najwięcej dla wspólnego dobra, dla przyszłości.” Rozmowa z Joanną Olech

Zuzanna Gruszczyńska “Znaleźli wspólny język w kluczborskiej bibliotece”

Anna Rachut “Nocne grillowanie w bibliotece we Włocławku”

Karolina Doliba “Współczesna muzyka tłem Nowel polskich”

>> Nowe obiekty biblioteczne

Aneta Wcisło “Zagłębiowska Mediateka – multimedialne centrum kultury”

>> felieton

Olga Nowicka “Człowieka pamięci żałobny rapsod…”

Z Warsztatu Metodyka

Bernardyna Banaś “Juliusz Słowacki – życie i twórczość. 210. rocznica urodzin”


Wybrane strony numeru 11/2019