Jesień polska kojarzy się nam z zadumą, refleksją nad przemijającym życiem. W pierwszych dniach listopada koncentrujemy nasze myśli wokół tych co odeszli, wspominamy ich dokonania, wpływ na nasze obecne i przyszłe życie. Kilka dni później świętujemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dzień radosny, ale chyba obchodzony przez Polaków trochę na smutno, poważnie, z bohaterskim patosem.
Numer listopadowy nawiązuje do tych dwóch wydarzeń, ale nie tylko. Na początku w „Problemach” dwa artykuły dotyczące zmieniającej się roli biblioteki i bibliotekarza. Pierwszy z nich Kapłan, król, bibliotekarz autorstwa Roberta Kościelnego to wędrówka po „miejscach gromadzenia nośników pamięci, czyli bibliotekach od starożytności do czasów obecnych”. W każdej epoce, poza przechowywaniem zbiorów, były one otwarte na potrzeby społeczne. Temat kontynuuje Jacek Prądziński w tekście Z tradycyjnych do hybrydowych, rozważa kompetencje zawodowe współczesnego bibliotekarza, konstatując, iż „bibliotekarz cyfrowo wykluczony w świecie technologii przestaje rozumieć użytkownika”. Autor stawia na rozwój cyfrowy bibliotek, ale widzi też potrzebę łączenia kompetencji tradycyjnych i tych decydujących o nowoczesności. O potrzebie zachowania dziedzictwa kulturowego świadczą dokonania Zespołu Historyczno-Pamiętnikarskiego przy Oddziale Warszawskim SBP, archiwizowanie w różnych formach (publikacje, spotkania) dorobku zmarłych bibliotekarzy. Czytelników z pewnością zainteresuje tekst dotyczący wydarzeń, które miały miejsce w Warszawie w 1944 r. tuż po powstaniu warszawskim, kiedy Niemcy podpalili z premedytacją zbiory Biblioteki Narodowej. 12 października została zaprezentowana w Pałacu Rzeczypospolitej urna z prochami spalonych książek. Do potrzeby świadomej edukacji patriotycznej, obywatelskiej dzieci nawiązuje wywiad Moniki Simonjetz z Joanną Olech pt. Czytajmy jak najwięcej dla współnego dobra, dla przyszłości. Autorka rozważa pojęcie „patriotyzmu współczesnego”. Polecamy tekst środowiskowy nt. realizacji akcji skierowanej do młodych czytelników w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie „Book,s Challenge”, czyli o programie lojalnościowym w bibliotece. Promocja biblioteki i czytania oraz ciekawe nagrody dla tych czytających najwięcej. Inicjatywa wzbudziła duży aplauz dzieci.
Zapraszamy do odwiedzenia Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu, laureatki Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” oraz do lektury pozostałych tekstów.
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”
Spis treści
Od redakcji
Wiadomości. Wydarzenia
PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE
Robert Kościelny “Kapłan, król, bibliotekarz”
Jacek Prądziński “Z tradycyjnych do hybrydowych. O konieczności zmian kompetencji bibliotekarzy”
Dorota Jankowska “55. rocznica działalności Zespołu Historyczno-Pamiętnikarskiego przy Oddziale warszawskim Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich”
75 lat temu Niemcy podpalili Bibliotekę Narodową w Warszawie
>> Redaktorzy “Poradnika Bibliotekarza”
Krystyna Kuźmińska “Bibliotekarka z powołania. Romana Łukaszewska (1910-1975)”
RELACJE
Joanna Filimonow – Forum Młodych Bibliotekarzy „Bibliotekarz Do POZNANIA”
KSIĄŻKA
Dorota Grabowska – Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!
BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO
Paulina Garstka “Program lojalnościowy w bibliotece? To możliwe!Akcja Book’s challenge w MiPBP w Kutnie”
>> Rozmowy z pisarzami
Monika Simonjetz “Czytajmy jak najwięcej dla wspólnego dobra, dla przyszłości.” Rozmowa z Joanną Olech
Zuzanna Gruszczyńska “Znaleźli wspólny język w kluczborskiej bibliotece”
Anna Rachut “Nocne grillowanie w bibliotece we Włocławku”
Karolina Doliba “Współczesna muzyka tłem Nowel polskich”
>> Nowe obiekty biblioteczne
Aneta Wcisło “Zagłębiowska Mediateka – multimedialne centrum kultury”
>> felieton
Olga Nowicka “Człowieka pamięci żałobny rapsod…”
Z Warsztatu Metodyka
Bernardyna Banaś “Juliusz Słowacki – życie i twórczość. 210. rocznica urodzin”
Wybrane strony numeru 11/2019