Siedemdziesiąt lat minęło, jak jeden dzień – parafraza słów znanej piosenki doskonale oddaje rangę jubileuszu „Poradnika Bibliotekarza”. Czasopismo zaczęło wychodzić dokładnie w październiku 1949 r., przez kilka miesięcy jako dodatek do „Bibliotekarza” (który nota bene w tym roku obchodzi swoje 100-lecie). Przygotowanie pisma to żmudna, ale ciekawa praca redaktorów merytorycznych, technicznych, graficznych, związanych z przygotowaniem numerów do druku, jego marketingiem, promocją, sprzedażą, działaniami zarządzającymi i finansowymi. I do tego, w przypadku miesięcznika, szybkie tempo realizacji. Najważniejsi są autorzy i ich teksty. To oni decydują o wartości merytorycznej czasopisma. Doceniamy wkład pracy wszystkich współpracujących przy powstawaniu pisma osób i składamy im serdeczne podziękowania.
Numer jubileuszowy w znacznej części poświęcamy problemom „Poradnika Bibliotekarza”, jego roli wśród innych czasopism branżowych, początkom, rozwojowi i przyszłości.
Uwadze czytelników polecamy artykuł Moniki Simonjetz pt. Czasopisma branżowe to atut dla środowiska. Autorka, powołując się na badania Dawida Kotlarka dotyczące prenumerowania czasopism przez biblioteki południowej części województwa lubuskiego, stwierdza, że biblioteki chętnie nabywają do swoich zbiorów periodyki zawodowe, wśród tych tytułów znajduje się także „Poradnik Bibliotekarza”. Najciekawszy jest sondaż nt. poczytności naszego pisma przez bibliotekarzy. Są opinie dobre, wskazujące na jego przydatność i pomoc w pracy zawodowej, ale nie tylko, ciekawe jest porównanie obu konkurencyjnych czasopism: „Poradnika” i „Biblioteki Publicznej”, które według autorki wzajemnie uzupełniają się. Tekst ten trzeba koniecznie przeczytać!
Artykuł Doroty Grabowskiej to rozważania nt. czasopisma wynikające z jego 70-letniej egzystencji w środowisku bibliotekarzy. Autorka wskazuje na praktyczny i zarazem środowiskowy aspekt doboru treści w „Poradniku” oraz na fakt, że jest tworzony przez bibliotekarzy, „którzy chcą napisać o swoich sukcesach, spostrzeżeniach i problemach”.
Z okazji jubileuszu inicjujemy cykl, przybliżający sylwetki redaktorów pisma autorstwa Krystyny Kuźmińskiej, wieloletniego członka Rady Redakcyjnej, autorki licznych artykułów. W tym numerze przybliża postać Jadwigi Filipkowskiej-Szemplińskiej – pierwszej redaktorki czasopisma. O swojej pracy jako felietonisty „Poradnika” pisze Ryszard Turkiewicz, znany publicysta, bibliotekarz, poeta, jednocześnie autor współpracujący z „Bibliotekarzem”.
Obecna redaktor Jadwiga Chruścińska, związana z pismem 21 lat, w wywiadzie przeprowadzonym przez Dorotę Grabowską, wspomina początki pracy redakcyjnej, współpracę z Wydawnictwem SBP, autorami i środowiskiem bibliotekarskim, zastanawia się nad przyszłym rozwojem pisma w warunkach przeobrażeń informatycznych i medialnych. Wywiad zamyka część dotyczącą czasopisma i jego jubileuszu.
W drugiej – na uwagę zasługuje relacja Danuty Świerczyńskiej-Jelonek z konferencji SBP „Młody dorosły w bibliotece”. Jak zwykle polecamy materiały środowiskowe i metodyczne, felieton Olgi Nowickiej (oczywiście jubileuszowy) oraz tekst o stosunkowo niedawno otwartym w Bolesławcu nowym obiekcie biblioteki publicznej i centrum wiedzy.
Zapraszamy do lektury i świętowania z nami Jubileuszu.
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”
Spis treści
WIADOMOŚCI. WYDARZENIA
PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE
Monika Simonjetz – Czasopisma branżowe to atut dla środowiska
Dorota Grabowska – „Poradnik Bibliotekarza”. 70 lat wśród bibliotekarzy
>> Redaktorzy „PORADNIKA BIBLIOTEKARZA”
Krystyna Kuźmińska – Jadwiga Filipkowska-Szemplińska (1902-1985)
>> Wywiady: Z „Poradnikiem Bibliotekarza” przez 21 lat. Z Jadwigą Chruścińską, redaktorem naczelnym rozmawia Dorota Grabowska
Ryszard Turkiewicz – O felietonie rocznicowo
RELACJE
Danuta Świerczyńska-Jelonek – Młody dorosły w bibliotece – wyzwania, szanse, inspiracje
KSIĄŻKA
Dorota Grabowska – Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!
BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO
Karolina Doliba – Dzieci na tropie Neli – wakacje w Bibliotece Rybnickiej
„Wyścig na księżyc”. Kosmiczna wystawa Planetarium Śląskiego i Biblioteki Śląskiej z okazji 50. rocznicy pierwszego lądowania ludzi na Srebrnym Globie
>> Narodowe Czytanie 2019: Jacek Prądziński – 8 nowel na Zamku w Bytowie, czyli jak Narodowe Czytanie promuje czytelnictwo i integruje społeczność
Marek Żytomirski – Oczko w głowie zgorzeleckich bibliotekarzy
>> Nowe obiekty biblioteczne
Marzena Czułajewska – Otwarcie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Wiedzy w Bolesławcu
>> FELIETON
Olga Nowicka – „Siedemdziesiątka” jest SUPER!
Z WARSZTATU METODYKA
Milena Jaszczyk – Co teraz czuję? Co mnie irytuje, a Co raduje?
Wybrane strony numeru 10/2019