Poradnik Bibliotekarza 10/2018

„Poradnik Bibliotekarza” od 2008 r., zainspirowany konferencją zorganizowaną przez WBP w Kielcach poświęconą nowym bibliotekom – prowadzi rubrykę „Nowe obiekty biblioteczne”, w której prezentuje placówki oddane do użytku, bądź też zmodernizowane. Przez ponad 10 lat towarzyszy, jako patron medialny, konferencjom SBP dotyczącym problematyki organizowania przestrzeni bibliotecznych, najnowszych rozwiązań w zakresie architektury, wyposażenia wnętrz, desingu (2008 – WBP w Kielcach, 2011 – Biblioteka Politechniki Poznańskiej, 2014 – Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, 2018 – Biblioteka Główna Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego). Na łamach naszego czasopisma informujemy o udostępnieniu czytelnikom dużych gmachów bibliotek naukowych i akademickich, ale przede wszystkim bibliotek publicznych zarówno tych w miastach, jak i w małych ośrodkach wiejskich. Staramy się również przekazywać wiedzę nt. bibliotek na świecie. Przy okazji organizowania przez SBP październikowej konferencji (25-26.10. br.) pt. „Biblioteka XXI wieku – nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje” chcemy podkreślić wkład „Poradnika Bibliotekarza” w systematyczne upowszechnianie wśród bibliotekarzy tej problematyki, w ciągu 10 lat zaprezentowaliśmy ok. 110 nowych placówek bibliotecznych, wskazując na nową rolę bibliotek jako lokalnych centrów edukacji i kultury. W nr 9 zamieściliśmy artykuł i zdjęcia nowej siedziby Biblioteki Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, w której odbędą się ww. obrady, a w obecnym – zapraszamy do odwiedzenia bibliotek w gminie Zwierzyn (woj. lubuskie), tekst autorstwa Moniki Simonjetz.

Kup numer 10/2018

Co proponujemy? W „Problemach” kontynuacja artykułu dr. Michała Zająca o działalności wydawnictw dla dzieci i młodzieży. Bibliotekarze pracujący z dziećmi znajdą w nim wskazówki dotyczące wartościowych pozycji wydawniczych. Jak powinna pracować dobrze zorganizowana biblioteka szkolna w liceum – na to pytanie stara się odpowiedzieć Agnieszka Staniak w artykule Działania biblioteki szkolnej wpierające proces edukacji. O dostępie do mediów społecznościowych na stronach internetowych bibliotek publicznych woj. śląskiego pisze Edyta Kosik. Najwięcej bibliotek korzysta z Facebooka, mniej popularne są: YouTube, Twitter, Google, Instagram. Lektura kolejnych tekstów przeniesie czytelnika do Australii, gdzie Renata Ciesielska-Kruczek proponuje zwiedzanie Biblioteki Stanowej Nowej Południowej Walii w Sydney, rozbudowywanej i unowocześnionej od chwili powstania, czyli od 1826 r. Cennym zabytkiem i niezwykłym miejscem jest Pokój Szekspirowski, zorganizowany w 300. rocznicę śmierci pisarza. Z innych materiałów na uwagę czytelników zasługuje skrót relacji Joanny Pasztaleniec-Jarzyńskiej z przebiegu Kongresu IFLA w Kuala Lumpur (Malezja); warto wiedzieć jakie są tendencje rozwoju bibliotekarstwa na świecie, jak będą rozwijać się biblioteki, jakie pojawią się nowe specjalizacje bibliotekarskie? W związku ze 100-leciem Niepodległości Polski zapraszamy do lektury i ewentualnego zrealizowania inscenizacji opracowanej przez Piotra Ulatowskiego pt. „Gdzie dwóch się bije…”, czyli o tym, jak Polska odzyskała niepodległość. Ze względu na rozmiary tekstu, zamieszczamy w tym numerze tylko pierwszą część.

Życzymy udanej lektury

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Zamów prenumeratę!


Spis treści:

Od redakcji
Wiadomości. Wydarzenia
PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE
Michał Zając Od maja 2017 do maja 2018, czyli rok w książce dla dzieci i młodzieży. Cz. 2. Co słychać <u niektórych> wydawców książek dla dzieci i mŁodzieży?
Agnieszka Staniak Działania biblioteki szkolnej wspierające proces edukacji. Praca z uczniem w liceum
Edyta Kosik Wirtualny świat bibliotek publicznych województwa śląskiego
>>> Świat bibliotek
Renata Ciesielska-Kruczek Zbiory dzieł Szekspira w Bibliotece Stanowej Nowej Południowej Walii w Sydney
RELACJE
84. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji IFLA 2018 – tym razem w Malezji
KSIĄŻKA
Dorota Grabowska Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!
BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO
Beata Kania Jubileusze w Książnicy Beskidzkiej
Katarzyna DettlaFF-Lubiejewska Aktywni Seniorzy w gdańskiej bibliotece
Poezja najnowsza – co to za zwierz i jak go oswoić?
Agnieszka Ginko „Tutki i Tutka żywieniowa odtrutka”. Zajęcia wokół książki Tutlandia w bibliotekach dolnośląskich
>>> Nowe obiekty biblioteczne
Monika Simonjetz Duma z dobrze wykonanego zadania. Sieć biblioteczna w gminie Zwierzyn
>>> Felieton
Olga Nowicka Narodowe czytanie – to brzmi dumnie…
Z WARSZTATU METODYKA
Piotr Ulatowski „Gdzie dwóch się bije…”, czyli o tym, jak Polska odzyskała niepodległość. CZ. 1


Wybrane strony numeru 10/2018: