Poradnik Bibliotekarza 2/2018

Nowy Rok rozpoczęliśmy wydaniem „Poradnika Bibliotekarza” w nowej szacie graficznej. Teraz prezentujemy kolejną odsłonę czasopisma, proponując różnorodne, ciekawe teksty.

W zeszłym numerze zapoczątkowaliśmy tekst nt. potrzeb bibliotecznych czytelników g/Głuchych, wskazując na problemy w nawiązaniu kontaktu bibliotekarzy z tą kategorią odbiorców. Następny materiał również autorstwa Marty Korytkowskiej analizuje wyniki ankiety nt. przygotowania bibliotek i bibliotekarzy do obsługi g/Głuchych. Wyniki nie są zadowalające, w tej kwestii jest wiele do zrobienia. Konkluzja jest taka, że bibliotekarze nie mają żadnej wiedzy, bądź znikomą nt. potrzeb tych czytelników i nie są przygotowani do ich obsługi. Warto przygotować się do współpracy z tą kategorią czytelników.

Kolejny tekst Renaty Sztandery zachęca bibliotekarzy z małych bibliotek do podjęcia działań digitalizacyjnych swoich zbiorów. Digitalizacja nie jest domeną tylko dużych bibliotek – stwierdza autorka i podaje sposoby jej zastosowania w małych placówkach.

Kup numer 2/2018

Czytelników z pewnością zainteresuje artykuł Roberta Kościelnego nt. hobby bibliotekarzy kanadyjskich. Pocieszający jest fakt, że na pierwszym miejscu w rankingu hobby znalazła się lektura książek, a na drugim słuchanie muzyki.

Kolejna część tego materiału dotyczy czytelnictwa młodzieży. Wbrew obiegowym opiniom, że młodzież nie czyta można stwierdzić: młodzież czyta, ale w inny sposób. Dużym zainteresowaniem cieszą się e-booki komiksów japońskich typu manga, literatura fantasy, najchętniej przedstawiana w konwencji komiksu. Ważna jest przede wszystkim fikcja, zaś fakty młodzi znajdują na stronach internetowych.

Ponadto w numerze teksty środowiskowe, nowości wydawnicze, kolejna sylwetka przewodniczącego SBP – Stanisława Badonia, wizyta w Bibliotece Publicznej w bydgoskich Jachcicach, oraz interesujący materiał metodyczny opracowany przez Wandę Matras-Mastalerz Czytam wędrując ku dorosłości. Scenariusz warsztatów z zakresu doradztwa zawodowego z elementami biblioterapii (jego treści są zgodne z polityką oświatową MEN zakładającą wprowadzenie do programów szkół doradztwa zawodowego).

Na koniec propozycja gry przygodowej Gościniec… poprzez czas i przestrzeń, czyli niezwykła przygoda w bibliotece. Można ją zorganizować w bibliotece np. z okazji Walentynek.

Życzymy ciekawej lektury 

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Zamów prenumeratę!


Spis treści:

Od redakcji

Wiadomości. Wydarzenia
PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE
Marta Korytkowska “Przygotowanie bibliotek i bibliotekarzy do obsługi g/Głuchych użytkowników”
Renata Sztandera “Odkryć to, co odkryte”
Robert Kościelny “Bibliotekarze czytają książki. Młodzież też czyta”
RELACJE
Beata Kłos, Kamilla Siniakowicz “Biblioteka w świecie informacji. IV Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego”
Renata Sowada “„Książka łączy nas”. XIV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie”
KSIĄŻKA
Martyna Figiel “XXVI Targi Książki Historycznej”
Dorota Grabowska “Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!”
BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO
Anna Biegalska “Iwona Brodzik laureatką Nagrody im. Anny Platto 2017”
>>> Jubileusze Bibliotek
Monika Machowicz “Krośnieńska Biblioteka Publiczna – 70 lat od powstania…”
>>> Sylwetki przewodniczących SBP
Bogdan Klukowski “Stanisław Badoń – przewodniczący ZG SBP w latach 1969-1972”
25. Nagroda im. K. Makuszyńskiego
>>> Nowe obiekty biblioteczne
Dagmara Burzyńska “Biblioteka na Jachcicach w nowej odsłonie”
Z WARSZTATU METODYKA
Wanda Matras-Mastalerz “Czytam wędrując ku dorosłości… Scenariusz warsztatów z zakresu doradztwa zawodowego z elementami biblioterapii”
Ewa Małkowska “Gościniec… poprzez czas i przestrzeń, czyli niezwykła przygoda w bibliotece”