Poradnik Bibliotekarza 6/2018

Za nami gorący maj pełen różnych wydarzeń związanych z szeroko pojętą książką i biblioteką. Z dużym zainteresowaniem uczestniczyliśmy w atrakcyjnych programach przygotowanych przez różnego typu biblioteki w ramach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, Tygodnia Bibliotek, a także tłumnie oglądaliśmy i kupowaliśmy publikacje na 9. Warszawskich Targach Książki w Warszawie.

Uff, jak gorąco, w temperaturze podzwrotnikowej polecamy Państwu lekturę numeru 6 „PB” z rekomendacją artykułu Łukasza Boeske pt. Biblioteka humansize – utrzymanego w felietonowym, lekkim stylu. Są to rozważania nt. stanu obecnego polskich bibliotek i ich przyszłości. Autor uważa, iż obecny rozwój bibliotek będzie implikował ich przyszłość. Główne funkcje: gromadzenie, przechowywanie, opracowanie, udostępnianie, mimo rozwoju komputeryzacji zostały zachowane, zatem bliższa realizacji jest wizja biblioteki hybrydowej. Ł. Boeske zastanawiając się nad przyszłością bibliotek stawia czytelnikowi pytania: czy bibliotekę pozbawioną książek nadal możemy nazywać biblioteką?, czy tradycyjna książka przestała nam wystarczać i czy biblioteka musi posiadać ściany? Warto przeczytać ten interesujący tekst i zastanowić się czy nasze widzenie biblioteki przyszłości odbiega od wizji autora. Kim są instruktorzy w bibliotekach, jaka jest ich rola, jakie mają zadania i w jaki sposób mogą przyczynić się do rozwoju czytelnictwa? Na te pytania odpowiada Karolina Wieczorek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Temat jest stosunkowo rzadko poruszany w piśmiennictwie zawodowym, zatem z pewnością należy ten artykuł przeczytać. Michał W. Grzeszczuk pisze o roli bajek terapeutycznych, omawiając wydane tomiki przez Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie. Są one napisane przez biblioterapeutów-nauczycieli. Każdy zainteresowany tą tematyką może pobrać „książeczki” ze strony Centrum Literatury Terapeutycznej.

Kup numer 6/2018

Na uwagę zasługuje również tekst o działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarocinie – placówki, która otrzymała I miejsce w Rankingu Bibliotek w 2017 r. Biblioteka, jak zauważa autorka Agnieszka Borkiewicz opiera się na dwóch równorzędnych filarach: bibliotecznym i animacyjnym. Zwłaszcza działania tej drugiej strefy zostały docenione przez Jury w plebiscycie Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej”. Oferta tej placówki jest bogata i nadąża za zmieniającym się technologicznie światem. W ramach przedwakacyjnych bibliotecznych wędrówek udamy się do Starego Sącza, w mieście księżnej Kingi zwiedzimy „bibliotekę marzeń”, którą niedawno otwierała m.in. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Poza tym w numerze inne ciekawe materiały środowiskowe, metodyczne i felieton Olgi Nowickiej.

Życzymy udanej lektury

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Zamów prenumeratę!


Spis treści:

Od redakcji
Wiadomości. Wydarzenia
PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE
Ł. Boeske Biblioteka humansize
Kowalska, A. Zacłona Oświata na Śląsku Opolskim. Baza bibliograficzna tworzona w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu
Wieczorek Instruktor i siła zespołu – Osobiste doświadczenia
>>>Sylwetki przewodniczących SBP
B.Klukowski Jan Wołosz, Przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w latach 2001-2005
KSIĄŻKA
M.W. Grzeszczuk Bajki pomagajki i nie tylko wydane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie
GrabowskaKsiążki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!9. Warszawskie Targu Książki zakończone (oprac. J. Ch.)
BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO
Borkiewicz Więcej niż biblioteka. MBP w Jarocinie laureatką Rankingu Bibliotek w 2017 r.
Żytomirski Przekraczać pogranicza
Prądziński Lekcje odpowiedzialności za słowo
Urszula Kozioł bohaterką tegorocznej Alei Pisarzy w Oświęcimiu – osobiste Doświadczenia
>>>Nowe obiekty biblioteczne
Sosin Biblioteka marzeń. Wędrówka po Powiatowej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu
FELIETON
Nowicka Set jetTing – z sensem czy bez?
Z WARSZTATU METODYKA
Tosik Magia terapii. Formy uczestnictwa osób niepełnosprawnych w działalności biblioteki
Trojan Irena Sendlerowa (1910-2008). Zestawienie bibliograficzne w wyborze


Wybrane strony numeru 6/2018: