Poradnik Bibliotekarza 7-8/2020

Gorące, słoneczne lato, przyroda przyciąga nasz wzrok intensywną zielenią, a woda chłodzi i uspokaja. Czy w tym otoczeniu możemy zapomnieć o epidemii? Niestety, mimo uspokajających zapewnień władz, musimy być ostrożni wobec koronawirusa, który nadal jest wokół nas. To lato jest inne niż w poprzednim roku. Tradycyjne lipcowe i sierpniowe imprezy związane z książką i czytelnictwem zostały ograniczone, jeżeli chodzi o ich liczbę i formę. Zazwyczaj są to obecnie akcje online, albo organizowane w dwóch częściach: w plenerze i w internecie (np. Rabka Festival 2020). Na razie możemy zapomnieć o imprezach masowych, tłumnie odwiedzanych w zeszłym roku nadmorskich kiermaszach, spotkaniach autorskich i dyskusjach, czytaniem na plaży. Kameralnie i bezpiecznie jest w bibliotekach, które otworzyły swoje podwoje w maju. Ograniczono liczbę czytelników. Książki podaje bibliotekarz w masce i rękawiczkach. Odpowiednio zabezpieczony jest czytelnik, czyli życie „po nowemu”, raczej w sieci, niż w realu.

Natomiast całkowicie bezpieczna jest w czasie epidemii lektura numeru wakacyjnego „Poradnika Bibliotekarza”. Zapraszamy do jego czytania, przejrzenia, przekartkowania… oczywiście, w miarę wolnego czasu. Koronawirus powoli znika z łamów „PB”, aczkolwiek w tym numerze jest jeszcze obecny. Warto przeczytać artykuł Marcina Blicharskiego Biblioteki wobec pandemii na warszawskim Mokotowie. Autor opisuje działania, które podjęła jego placówka biblioteczna w trosce o zabezpieczenie czytelników i bibliotekarzy przed epidemią w postaci utworzenia specjalnych stref, ścieżek obsługi użytkowników w 29 filiach dzielnicowych, dezynfekcji zbiorów. Jest zdecydowanie bezpieczniej, ale trudniej poruszać się czytelnikowi i nie tak łatwo wypożyczyć książki. Tuż po otwarciu bibliotek ustawiały się kolejki stęsknionych za lekturą czytelników. Spora część społeczeństwa wakacje z pewnością spędzi w domach, a biblioteki nie będą narzekały na brak odwiedzających.

„Poradnik” w edycji wakacyjnej proponuje do czytania różnorodne treści. W ramach publikowanego cyklu <Biblioteki Japonii> tym razem prezentujemy placówki publiczne, których idea w „państwie wiśni” pojawiła się dopiero w XX w., a ogół mieszkańców był długo niepiśmienny. W tym kontekście należy podziwiać ogromny skok cywilizacyjny Japonii.

W numerze „letnim” uwypuklona jest tematyka morska:100.lecie zaślubin Polski z morzem. Jak to z tym naszym morzem było, kiedy Polska miała do niego dostęp, a kiedy nie – dowiemy się z artykułu Martyny Figiel. Z tym tekstem koresponduje materiał o Bibliotece Publicznej w Pucku, która w nazwie i w działaniu ma konotacje morskie. Zapraszamy czytelników również do „poczytania” różnych treści zamieszczonych w działach <Książka> i <Biblioteka. Środowisko>. Z przyjemnością polecamy rozmowę z pisarką Manulą Kalicką, która odsłania meandry „szkolenia” przyszłych pisarzy w Agencjach Autorskich i sposobów na szybki sukces, a także mówi o swoim procesie twórczym. Seniorzy zawsze zajmują poczesne miejsce na łamach miesięcznika. Ciekawą inicjatywę proponuje WiMBP w Gdańsku, prowadząc dla seniorów „biblioteczny telefon pogadania”, starsi czytelnicy mogą porozmawiać o książkach, swoich troskach i nadziejach. Bardziej aktywni mogą wziąć udział w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku np. w MBP w Bytowie, gdzie dla 60 osób odbywają się wykłady z różnych dziedzin wiedzy, warsztaty, laboratoria.

Letnią porą proponujemy wycieczkę do Biblioteki Gdańskiej… w Łodzi, która do nowoczesnych wnętrz zaprasza najmłodszych, młodzież i dorosłych oferując ciekawe zbiory, gry planszowe, a także udział w warsztatach (w pracowni komputerowej), spotkaniach, prelekcjach, zajęciach teatralnych, koncertach (sala spotkań). Lipiec/sierpień to czas wakacji w bibliotece, do organizacji zajęć przydatne będą z pewnością teksty metodyczne: o alternatywnej formie czytania, czyli teatrzyku Kamishibai (doskonale zdaje egzamin w bibliotekach) i Muminkach.

Polecając lekturę „Poradnika” życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Zamów prenumeratę!

Kup numer 7-8/2020


Spis treści:

Od Redakcji

Wiadomości. Wydarzenia

PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE

Aleksandra Orzeł: Biblioteki w Japonii. Cz. 3 – Biblioteki publiczne

Martyna Figiel: Zaślubiny Polski z Bałtykiem

Urszula Bielecka: Ryszard Turkiewicz kończy 80 lat. Bibliotekarz i poeta

KSIĄŻKA

> Rozmowy z pisarzami

Literatura to rzemiosło czy sztuka natchniona? Rozmowa z Manulą Kalicką

> Moje lektury

Grażyna Lewandowicz-Nosal: Bohater literatury dziecięcej i młodzieżowej z okresu PRL-u

> Książki, które warto zakupić do biblioteki

Na Jowisza! – Musierowicz uzupełnia „Jeżycjadę”

BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO

Marcin Blicharski: Biblioteki wobec pandemii – na warszawskim Mokotowie

Katarzyna Dettlaff-Lubiejewska: Biblioteczny telefon pogadania w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku

Czy młodzież potrzebuje biblioteki? TikTok-owy challenge na Bemowie

Jacek Prądziński: Nietypowy Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Bibliotece Miejskiej w Bytowie

Magdalena Orłowska: 10-lecie istnienia Klubu Miłośników Robótek Ręcznych „Niteczka” w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej  w Kozienicach

Joanna Lesnau: Biblioteka Publiczna im. „Zaślubin Polski z Morzem” w Pucku w 100. rocznicę

> Dobre praktyki  w motywowaniu do czytania

Anna Suszek: Bibliotekarz jako animator kultury w szkole i poza szkołą

> Nowe obiekty biblioteczne

Anna Kowal: Biblioteka Gdańska w Łodzi

> Felieton

Olga Nowicka: Co mi Panie dasz?

Z WARSZTATU METODYKA

Joanna Rosińska: Opowiem wam bajkę inaczej. Kamishibai – alternatywna forma czytania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Prudniku

Kornelia Choryńska: Bo to Muminki, wasze Muminki…”. Scenariusz zajęć czytelniczych dla przedszkolaków


Wybrane strony numeru 7-8/2020