Poradnik Bibliotekarza 6/2019

Od redakcji

Maj i czerwiec – piękne miesiące obfitujące w pełną zapachu przyrodę są związane z książką i biblioteką. Dostrzegamy licznie organizowane imprezy plenerowe, które podnoszą rangę czytelnictwa, biblioteki i bibliotekarza.
Lekturę numeru czerwcowego warto rozpocząć od felietonu Olgi Nowickiej dotyczącego sytuacji finansowej bibliotekarzy. Wymagane kompetencje są wysokie, a zarobki marne. Nic nie słychać o ich podniesieniu. Co w tej sytuacji mają robić bibliotekarze, którzy i tak pracują coraz więcej. Odchodzić do „Biedronki”, strajkować, jak inne grupy zawodowe. Otóż nie. Świadczą o tym odpowiedzi na zadane przez bibliotekarzy pytania. Za strajkiem jest 22% respondentów, przeciwko – 41%, a 37%… wyśmiałoby tę formę protestu, podając w wątpliwość sens istnienia bibliotek. To jest właśnie ta grupa osób, która nie lubi czytać. A biblioteki wspaniale zmieniają się, oferując coraz bogatsze zbiory i usługi. Może powinna być większa promocja bibliotek w prasie i mediach przeznaczonych dla szerokiego odbiory.
Tymczasem bibliotekarstwo intensywnie rozwija się cyfrowo. Ważne, również dla czytelników, jest przedsięwzięcie pod nazwą e-projekt OMNIS, adresowany do różnych grup odbiorców. Zakłada ono szybkie dotarcie do poszukiwanych książek, czasopism, artykułów, grafik, fotografii, a nawet możliwy będzie kontakt z pełnym tekstem poszukiwanej pozycji. Artykuł jest interesujący, pozytywnie przedstawia przyszłość bibliotek, a potrzeby czytelnika będą mogły być realizowane w… domu. Kolejne teksty dotyczą współczesnej biblioteki i bibliotekarza. Pozytywny wizerunek bibliotekarza zachęca odbiorcę do korzystania z biblioteki, dlatego ważne są szkolenia dla bibliotekarzy nt. profesjonalnej obsługi czytelnika w bibliotece. Postawa i wizerunek bibliotekarza decydują o marce instytucji. Ciekawe ujęcie treści ma artykuł Anny Krawczyk Na początku było słowo. Autorka przedstawia problemy biblioteki i jej otoczenia w formie krótkich, z pasją podanych tematów, podstawą jej rozważań są dokonania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Z przyjemnością polecamy artykuł Jakuba Sobieralskiego pt. Gamifikacja w bibliotece. Problemami grywalizacji interesują się przede wszystkim czytelnicy w wieku młodzieżowym. Gry mobilne są magnesem przyciągającym czytelnika do biblioteki. Najpierw autor wyjaśnia pojęcia, cele ramifikacji, zasady współpracy, a następnie omawia przykłady gier mobilnych, wskazując na ich zalety i wady. W numerze jest wiele ciekawych artykułów środowiskowych. Czerwcową wycieczkę organizujemy do Zawiercia, aby podziwiać nowe oblicze Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 1 – po gruntownym remoncie. Teraz swoją metamorfozą zachwyca ona zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Życzymy ciekawej lektury, kontaktu z książkami, akcjami czytelniczymi w bibliotekach i w plenerze oraz udanych imienin Jana Kochanowskiego w Parku Krasińskich w Warszawie.

Powodzenia.
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

 

Zamów prenumeratę!

 

Od redakcji

Wiadomości. Wydarzenia

PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE

Monika Wach: OMNIS dla czytelników, bibliotek, naukowców i wydawców

Katarzyna Kapek: Profesjonalna obsługa czytelników w bibliotece

Anna Krawczyk: „Na początku było słowo” A po nim książka… A potem zbiór książek, czyli ostatecznie jest… biblioteka!

Martyna Figiel: Stanisław Moniuszko – twórca opery narodowej 

RELACJE

Justyna Górnikowska-Bogucka: Jubileuszowe Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego

KSIĄŻKA

Dorota Grabowska: Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!

BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO

Magdalena Rożek: Biblioteka potrzebna jest wszystkim! Kilka słów o zbąszyńskiej bibliotece w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek

Jakub Sobieralski: Gamifikacja w bibliotece

III Tydzień Kultury Żydowskiej

Michał Słupczyński: Uczniowie kostrzyńskich szkół projektują w 3D

Helena Rudaniecka: Indywidualne konsultacje z pielęgniarką w MBP w Kostrzynie nad Odrą

Magdalena Rożek: Młodzi rządzą w kuchni – szagówki i plyndze all inclusive

Nowe obiekty biblioteczne

Katarzyna Chojnacka-Musiał: Metamorfoza biblioteki szkolnej w Zawierciu

Felieton

Olga Nowicka: Do sfrustrowania jeden krok…

 

Z WARSZTATU METODYKA

Anita Bałas: Gry planszowe w edukacji – zestawienie bibliograficzne w wyborze

Bernardyna Banaś: Wyrazić niewyrażalne – Józefa Mehoffera fascynacje symbolizmem.

Scenariusz zajęć dla starszych klas szkoły średniej