Poradnik Bibliotekarza 12/2020

Wkrótce Święta Bożego Narodzenia, magiczny okres dla dzieci, ale i dla dorosłych. W tym roku niestety w innej, bardziej hybrydowej, niż realnej rzeczywistości. Od wielu miesięcy trwania pandemii mamy do czynienia z niepewnością, w czasie której musimy zmienić swoje priorytety, poszukiwać nowych formuł działania. Nadal nie wiemy, jak i kiedy epidemia się zakończy. Na razie otrzymaliśmy garść nowych informacji od premiera o dalszym zamknięciu instytucji kultury i szkół. Wiadomość z ostatniej chwili – biblioteki będą otwarte.

Natomiast bezpiecznie możemy czytać numer 12 „PB”, do czego zachęcamy. Utrzymany on jest, w miarę możliwości, w świątecznym nastroju. Rozważania problemowe rozpoczyna artykuł Grażyny Lewandowicz-Nosal Boże Narodzenie w twórczości Joanny Papuzińskiej. Autorka w oparciu o książki znanej pisarki wybrała fragmenty dotyczące obrzędów i zwyczajów bożonarodzeniowych. Sugestywnie wprowadza czytelnika w klimat świąt. Robert Kościelny przedstawia w zwięzły sposób historię ekslibrisu, czyli po polsku – księgoznaku, oznaczającego własność książki, który w średniowieczu zabezpieczał przed kradzieżą. Andrzej Mężyński, autor publikacji wydanej w Wydawnictwie Naukowym i Edukacyjnym SBP o życiu i dziele Józefa Grycza przypomina sylwetkę praktyka i teoretyka polskiego bibliotekarstwa XX w. Jego zawodowy dorobek i nietuzinkowe życie godne jest szerokiego upowszechnienia, zwłaszcza wśród młodych adeptów bibliotekarstwa.

Biblioteka Publiczna Dzielnicy Bemowo w Warszawie może być wzorem dla innych bibliotek w zakresie wykorzystania nowych technologii. Dzięki e-platformie bibliotecznej użytkownicy placówki mogą zdalnie wypożyczyć e-czasopisma, poczytać e-gazety, obejrzeć wystawy, a nawet uczyć się języków obcych, uczestniczyć w warsztatach i lekcjach bibliotecznych. To jest szczególnie ważne w sytuacji pandemicznej, zmieniła ona bowiem oblicze instytucji kultury.

Polecamy lekturę wywiadu z Bibliotekarzem Roku 2019 Województwa Lubuskiego Anną Giniewską, który przeprowadziła Monika Simonjetz. Pomysły A. Giniewskiej realizowane w macierzystej bibliotece pedagogicznej w Gorzowie Wlkp. z dziećmi i ich rodzinami, jak m.in.: Klub Czytających Rodzin, Przystanek Czytankowo, Przerwa na Czytanie, facebookowe profile czytania „Ania zawsze da radę”, „Bob Budowniczy”, „Pippi” aktywizują do czytania. Warto wprowadzać nowoczesne, atrakcyjne formy wykorzystujące technologie cyfrowe i w ten sposób zachęcające młodych do czytania, np. czytanie lektury z komórki, gry literackie, itp. Według autorki wywiadu – „za każdą biblioteką powinni stać ludzie – kompetentni, z różnymi pasjami, dobrze zarabiający bibliotekarze, a biblioteka powinna kojarzyć się z nowoczesną, przytulną przestrzenią”. Z marzeniami w głowie warto pospacerować uliczkami Kazimierza Dolnego, zapraszamy zatem do odwiedzenia miejskiej biblioteki publicznej. Rozkoszujmy się zapachami historii i w takim nastroju można wpaść, albo zostać na dłużej… w gdyńskiej Bibliotece Obłuże.

„Obyśmy zdrowi byli” i kultywowali pomimo pandemii zwyczaje świąteczne z dobrą prozą Jakuba Małeckiego (Dygot, Rdza, Horyzont, Saturnin), którą poleca autorka felietonu.

 

Dobrych Świąt i dobrej lektury

życzy Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Zamów prenumeratę!

>> Kup teraz


Od redakcji

Wiadomości. Wydarzenia

PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE

Grażyna Lewandowicz-Nosal: Boże Narodzenie w twórczości Joanny Papuzińskiej

Robert Kościelny: Od klątwy do ekslibrisu

Andrzej Mężyński: Józef Grycz – praktyk i teoretyk polskiego bibliotekarstwa w XX wieku

KSIĄŻKA

27. Bienále Ilustrácií Bratislava (oprac. B. Wijatkowska )

Książki, które warto zakupić do biblioteki

Nowości komiksowe pełne humoru i przygód dla dzieci pod choinkę i do biblioteki (oprac. J. Ch.)

BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO

Marek Żytomirski: Narodowe Czytanie w czasie pandemii

Stawiamy na e-rozwój. Ruszyła e-biblioteka na Bemowie (biblbem )

Urszula Bąkowska: Graficzne awatary w Piasecznie

Anna Piłat: „Zaczytaj się w Kazimierzu”, czyli rzecz o Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym

>> Wywiady Poradnika

Monika Simonjetz: Kreatywność to moje drugie imię. Rozmowa z Anną Giniewską – Bibliotekarzem Roku 2019 Województwa Lubuskiego

>> Nowe obiekty biblioteczne

Małgorzata Trejtowicz: Zostań u nas na dłużej. Czytelnia w bibliotece w Gdyni Obłuże po generalnym remoncie

>> Felieton

Olga Nowicka: Obyśmy zdrowi byli…

Z WARSZTATU METODYKA

Justyna Bździuch: Poszukujemy z Muminkami Świąt Bożego Narodzenia

Agnieszka Pejkowska: Szukanie spunka, czyli słowotwórcze wygibasy. Scenariusz zajęć dla uczniów klas II i III

 

W numerze dodatek specjalny – Świat Książki Dziecięcej – a w nim z cyklu Wywiady –  Ewa Nicewicz rozmawia z Jarosławem Mikołajewskim, poetą, pisarzem, italianistą, najważniejszym tłumaczem tekstów Gianniego Rodariego (1920-1980) – jednego z najwybitniejszych włoskich autorów dla dzieci i młodzieży


Wybrane strony numeru 12/2020